wybory głosowanie karta wyborcza

i

Autor: super express wybory

NIK przegrywa wybory kopertowe. Nie będzie winy za 30 mln kart do głosowania

2022-05-20 9:07

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych może odetchnąć z ulgą. Prokuratura wygrała przed sądem sprawę z Najwyższą Izbą Kontroli, która PWPW zarzucała wyrządzenie szkody majątkowej wielkich rozmiarów oraz działania na szkodę zarządu PWPW. Sąd tym samym zamknął kolejny rozdział sprawy związany z wyborami kopertowymi z 2020 roku.

Najwyższa Izba Kontroli sprawę o wybory kopertowe przegrała prawomocnie. Zaczęło się od zarzutu NIK jeszcze z maja 2021 roku, w którym kierowana przez Mariana Banasia instytucja wysunęła dwa zarzuty przeciw PWPW i podała kwotę szkód na poziomie 1,4 mln zł. We wrześniu, po 4 miesiącach śledztwa sprawdzającego prokuratura odmówiła jednak wszczęcia postępowania.

Zdaniem śledczych szkoda wyniosła nie 1,4 mln zł, a "jedynie" 173 083 zł. Jest to o tyle istotne, że kwoty dopiero od 200 tys. zł uważane są w wypadku art. 296 kodeksu karnego za znaczną szkodę w obrocie gospodarczym. Prokuratorzy zwrócili także uwagę, że polecenie premiera dla PWPW było wiążące i podmiot nie mógł odmówić wykonania zadania.

NIK nie dało jednak za wygraną. Instytucja kontrolna zwróciła się z zażaleniem decyzji prokuratury wykazując tym razem, że szkoda wyrządzona przez PWPW to 532 tys. zł. Warszawski Sąd Okręgowy przyznał jednak rację prokuratorom.

Poniżej galeria o ujawnionych niedawno rewelacjach ministra edukacji, który ujawnił tajemnicę o hulankach we włoskim hotelu

Sędzia Sądu Okręgowego Anna Wielgolewska, która rozstrzygała w tej sprawie, podkreśliła, że działania PWPW nie można odrywać od ówczesnej sytuacji. Sędzia wskazała tu początek pandemii COVID-19 oraz decyzje i obostrzenia z tym związane.

Odniosła się także do polecenia premiera z 16 kwietnia 2020 roku o wydruku kart do głosowania. Niezaskarżalne i wiążące - tak jednoznacznie określiła je sędzia. Oświadczyła, że PWPW nawet, gdyby się nie zgadzało z decyzją Morawieckiego, karty wydrukować musiało.

Express Biedrzyckiej 19.05 (płk Maciej Matysiak, Władysław Kosiniak-Kamysz, prof. Marcin Matczak) Sedno Sprawy: Beata Szydło
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE