Szczepionka przeciw COVID-19

i

Autor: Getty Images Lekarz zmarł po tym, jak zaszczepił się przeciw COVID-19. "Nie można było tego przewidzieć"

Fatalne wiadomości

NIK oceniło sprawę szczepionek przeciw Covid-19. Druzgocząca opinia

2023-09-28 12:16

Najwyższa Izba Kontroli postanowiła wziąć pod lupę nadzór rządu nad tak zwanym funduszem covidowym. Sprawdzono między innymi, jak Ministerstwo Zdrowia oszacowało zapotrzebowanie na szczepionki przeciw Covid-19. Wyniki kontroli są wstrząsające.

Prezes NIK Marian Banaś w czwartek 28 września ogłosił wyniki kontroli w sprawie funduszu covidowego i Narodowego Programu Szczepień. Zaczął od przypomnienia fali koronawirusa, która znacznie wpłynęła na życie społeczne czy funkcjonowanie administracji publicznej i służby ochrony zdrowia. Nie widzi w tym jednak usprawiedliwienia dla niegospodarności.

- Raz jeszcze podkreślam, że nawet wyjątkowe okoliczności nie zwalniają organów państwa od obowiązku gospodarnego wydatkowania środków publicznych – mówił.

Według raportu, kancelaria premiera nie wywiązała się należycie ze swoich obowiązków, nie zadbano o efektywne zarządzanie funduszem covidowym i nie dopilnowano wszystkich aspektów funkcjonowania funduszu, a ponadto wydatki nie zostały zaplanowane w rzetelny sposób. Ostatecznie Marian Banaś stwierdził, że ocenia nadzór nad funduszem jednoznacznie negatywnie, a Ministerstwo Zdrowia źle oszacowało zapotrzebowanie na szczepionki przeciwko koronawirusowi. To druzgoczące wiadomości zapewne dla polityków, a także dla większości Polaków.

- Straty, które państwo poniosło z tego tytułu trzeba określić jako daleko idącą niegospodarność – informował prezes NIK. - Na przykład, że wyjątkowe okoliczności mogą usprawiedliwiać nadzwyczajne, niezgodne z prawem środki. Kategorycznie protestuję przeciwko takim opiniom. Podstawą każdego demokratycznego państwa prawa jest przestrzeganie ściśle określonych reguł, odpowiednie planowanie oraz szacunek do pieniędzy publicznych – dodał.

Oni byli kiedyś posłami w PO i w PiS. Poznajesz ich? 13/15 to marzenie!

Pytanie 1 z 15
Oni byli kiedyś posłami w PO i w PiS. Poznajesz ich? Kto jest na zdjęciu:
Janusz Palikot
G.WYSOCKI Z BEZPARTYJNYCH: PiS RZĄDZI JUŻ ZA DŁUGO
Nasi Partnerzy polecają