Paweł Jabłoński: Jeśli chcemy odciąć Putina od pieniędzy, to embargo to musi obejmować całą UE - wskazał.

i

Autor: AP/Associated Press/East News Paweł Jabłoński: Jeśli chcemy odciąć Putina od pieniędzy, to embargo to musi obejmować całą UE - wskazał.

Niepokojące słowa wiceszefa MSZ. „Jesteśmy o krok od eskalacji”

2022-02-20 12:10

- Sytuacja się niestety cały czas zaostrza. Dziś jesteśmy o krok od tego, żeby doszło do eskalacji, jakiej w Europie nie oglądaliśmy od kilku dekad. Trzeba być bardzo ostrożnym i uważać na to, co się dzieje - powiedział w niedzielę (20 lutego) wiceszef MSZ Paweł Jabłoński (36 l.).

Jabłoński pytany był w niedzielę w Polsat News o to, czy ma informacje dotyczącego tego, czy jesteśmy bliżej, czy dalej wojny rosyjsko-ukraińskiej.

- Sytuacja się niestety cały czas zaostrza. Nawet jeśli jeszcze nie w sensie czysto militarnym, to obserwujemy od kilku dni narastające opowieści o tym, jak Rosjanie przedstawiają, że są atakowani obywatele, mieszkańcy wschodniej Ukrainy, przygotowywane są różnego rodzaju działania prowokacyjne, które mają najprawdopodobniej usprawiedliwić reakcję Rosji w postaci ataku zbrojnego - odpowiedział wiceszef MSZ.

Według niego „to prawdopodobieństwo z każdym dniem rośnie”. - Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że tak blisko wojny nie byliśmy już bardzo, bardzo długo. Nawet jeżeli wojna tak naprawdę od 2014 roku się toczy, bo przecież ten konflikt nigdy nie wygasł, on cały czas przez te ostatnie osiem lat się tlił, były różnego rodzaju incydenty graniczne, to dziś jesteśmy o krok od tego, żeby doszło do eskalacji, jakiej w Europie nie oglądaliśmy od kilku dekad. Trzeba być bardzo ostrożnym, trzeba uważać na to, co się dzieje - mówił Jabłoński.

Dyplomaci zostają, ale ministerstwo odradza podróże 

- Zachęcamy do tego, żeby każdy, kto może z tamtych terenów wschodniej Ukrainy wyjechał, jeśli nie musi tam przebywać, żeby unikać wszystkich podróży, które nie są konieczne - mówił Jabłoński. 

Jabłoński pytany o polską placówkę dyplomatyczną w Kijowie, wiceminister odparł, że „nasi dyplomaci pozostają na miejscu”. - Pozostajemy na miejscu zarówno w Kijowie, jak i w naszych pięciu konsulatach na Ukrainie, także dlatego, żeby zapewniać wsparcie i dla obywateli polskich, którzy są tam na miejscu, ale także, żeby wspierać Ukrainę, bo uważamy, że wsparcie dla Ukrainy w tej sytuacji to jest nasza racja stanu, to jest nasz obowiązek jako świata zachodniego - zaznaczył Jabłoński.

- My się zobowiązaliśmy do tego, żeby gwarantować Ukrainie nienaruszalność jej terytorium, jej niepodległość. To jest kwestia naszego bezpieczeństwa i mamy nadzieję, że cały świat zachodni będzie solidarnie Ukrainę wspierał i odstraszy Rosję od tej eskalacji - dodał wiceszef MSZ.

Sankcje są na stole

Jabłoński zwrócił też uwagę, że w razie ataku sankcje dla Rosji są „w zasadzie na stole”. - My nad tym pakietem sankcyjnym, sankcji prewencyjnych pracujemy od kilkunastu tygodni. Tak naprawdę od kiedy zaczęły się pojawiać pierwsze doniesienia - powiedział wiceminister.

W jego ocenie nie jest też tajemnicą, że „że w całej Unii Europejskiej nie ma jednolitego poziomu woli politycznej, żeby te sankcje wprowadzić”. - Dlatego, że w wielu krajach Unii Europejskiej rządzą politycy i z prawicy, i z centrum i z lewicy, którzy z Rosją po prostu chcieliby się dogadywać - podkreślił Jabłoński.

Jako przykład podał Niemcy i budowę gazociągu Nord Stream 2. - Ale to jest obecne w bardzo wielu krajach, także tych nieco dalej położonych od Rosji, krajach południa Europy - zaznaczył wiceszef MSZ.

ZOBACZ TAKŻE: Wojna na Ukrainie. Podczas ćwiczeń wystrzelono pocisk międzykontynentalny. [RELACJA NA ŻYWO]

Express Biedrzyckiej - Michał Wawrykiewicz: Brak unijnych funduszy cofnie nas cywilizacyjnie
Sonda
Czy Twoim zdaniem Rosja chce wojny?