Senior, emeryt, rencista

i

Autor: Shutteststock

Nowe świadczenie niższe niż przewidywano

Nienajlepsze wieści dla seniorów. Senat przyjął niższą rentę wdowią.

2024-08-01 5:10

Burzliwa dyskusja w Senacie w sprawie renty wdowiej niewiele zmieniła. Większość polityków wyższej izby parlamenty była przekonana, że należy przyjąć rządowe rozwiązania dotyczące dziedziczenia emerytury. Tym samym senatorowie opowiedzieli się za podtrzymaniem stanowiska Sejmu.

Renta będzie niższa niż chcieli obywatele

Komisje senackie przegłosowały wczoraj nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wprowadzającą tzw. rentę wdowią. Nowe świadczenie po zmarłym małżonku zostało przyjęte bez poprawek, czyli w wersji okrojonej wcześniej przez rząd. Renta wdowia w 2025 wyniesie 15 proc., zamiast 50 proc. świadczenia.

Zgodnie z nowelą owdowiała osoba będzie mogła łącznie pobierać swoje świadczenie oraz rentę rodzinną po zmarłym małżonku. Projekt noweli był obywatelski, podczas prac w Sejmie do pierwotnej propozycji zostały przyjęte rządowe poprawki, które sprawiły, że drugie świadczenie ma być wypłacane od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. w wysokości 15 proc., a od 1 stycznia 2027 r. - w wysokości 25 proc. Pierwotnie projekt obywatelski zakładał, że owdowiała osoba powiększy swoje świadczenie o 50 proc. renty rodzinnej po małżonku lub – jeśli taki wariant byłby korzystniejszy – pobierać rentę rodzinną po małżonku i 50 procent swojego świadczenia.

Renta wdowia budzi kontrowersje. Wielu seniorów nie dostanie świadczenia

Lepsza niższa renta niż żadna

- Ustawa będzie miała model kroczący. W 2028 r. rząd zweryfikuje wskaźnik renty wdowiej. Zakładamy więc ewaluację projektu i sprawdzimy, czy udało się zapobiec degradacji budżetów wdów i wdowców – zapewnił w Senacie wiceminister rodziny i polityki społecznej Sebastian Gajewski (36 l.).

Zmniejszeniem renty rodzinnej w stosunku do pierwotnego projektu rozczarowane jest środowisko seniorów. - Wiele osób liczyło na wyższe świadczenie, ale dobrze, że renta wdowia zostaje wprowadzona, ponieważ skorzysta z niej 1,5 mln seniorów, którzy odczują poprawę swojej sytuacji finansowej - mówi szefowa Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Kombatantów dr Elżbieta Ostrowska. 

NIESAMOWITE! TU ŻYJĄ SZCZĘŚLIWI POLACY. JA CAŁY CZAS SIĘ TYLKO ŚMIEJĘ!| KOMENTERY
Sonda
Czy renta wdowia powinna zostać wprowadzona w obecnym kształcie (własne świadczenie i 50 proc. renty rodzinnej lub renta rodzinna i 50 proc. swojej emerytury)?
Nasi Partnerzy polecają