Wyrzutnia rakiet Patriot

i

Autor: Morning Calm Weekly Newspaper Installation flickr.com Wyrzutnia rakiet Patriot

Wojna na Ukrainie

Niemiecka minister o Patriotach: Nie mogą trafić do Ukrainy

2022-11-24 21:11

Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht oświadczyła, że oferowane Polsce zestawy obrony przeciwlotniczej Patriot przeznaczone są do użytku na terytorium NATO. Sprzeciwiła się tym samym polskiej propozycji wysłania tego systemu na Ukrainę. Aby w ogóle zaistniała możliwość użycia ich poza terytorium NATO, powinny odbyć się konsultacje wewnętrzne sojuszu.

Patrioty dla Polski, ale nie dla Ukrainy?

Wojna na Ukrainie trwa. Niestety, skutki wojny na Ukrainie odczuwane są w Polsce. Przed niespełna tygodniem (20 listopada 2022) niemiecka minister obrony Christine Lambrecht (SPD) zaproponowała wsparcie dla Polski, obejmujące systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter, które strzegłyby polskiej przestrzeni powietrznej. To odpowiedź na ostatni incydent, do jakiego doszło niedlaeko naszej wschodniej granicy, w wyniku którego zginęło dwóch obywateli Polski. Propozycja napływająca z Niemiec wyraźnie ucieszyła ministra obrony Polski Mariusza Błaszczaka. - Z satysfakcją przyjąłem propozycję niemieckiej minister obrony dot. rozmieszczenia w naszym kraju dodatkowych wyrzutni rakiet Patriot. Podczas dzisiejszej rozmowy telefonicznej ze stroną niemiecką zaproponuję, by system stacjonował przy granicy z Ukrainą - napisał w poniedziałek na Twitterze. I taka propozycja padła. - Po kolejnych atakach rakietowych Rosji zwróciłem się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie Patriot zostały przekazane na Ukrainę i rozstawione przy zachodniej granicy. To pozwoli uchronić Ukrainę przed kolejnymi ofiarami i blackoutem i zwiększy bezpieczeństwo przy naszej wschodniej granicy - napisał Błaszczak.

Okazało się jednak, że operacja taka nie będzie prosta, a nawet może być niemożliwa. Dlaczego? - Te Patrioty są częścią zintegrowanej obrony powietrznej NATO, co oznacza, że mają zostać rozmieszczone na terytorium NATO - powiedziała krótko Lambrecht. Jak dodała, "jakiekolwiek użycie ich poza terytorium NATO wymagałoby wcześniejszych rozmów z NATO i sojusznikami".

Sonda
Czy Twoim zdaniem Mariusz Błaszczak sprawdza się jako minister obrony narodowej?
Włodzimierz Cimoszewicz o : "Trudno jest sobie rzeczywiście wyobrazić koniec tej wojny na polu bitwy" [Express Biedrzyckiej]