Żydzi zaczynają świętować

i

Autor: archiwum se.pl

Antysemityzm

Niemcy przodują w antysemityzmie w Europie. Rośnie liczba ataków na Żydów

2022-11-21 17:40

W Niemczech rośnie liczba przestępstw antysemickich" - oświadczył w poniedziałek (21.11.2022) prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier. Niedawno strzelano do Domu Rabina w Essen, uszkodzono też synagogę w Berlinie. "Wszystko to głęboko mnie boli" - wyznał. "Nie wolno nam odwracać wzroku" - apelował. Żydzi są zniesławiani, wyszydzani i atakowani fizycznie w Niemczech.

Żydzi są zniesławiani, wyszydzani i atakowani fizycznie

W poniedziałek w Hanowerze podczas uroczystości ordynacji rabinów prezydent stwierdził, że w Niemczech antysemityzm znów objawia się "znacznie bardziej otwarcie". Wyjaśnił, że Żydzi są zniesławiani, wyszydzani i atakowani fizycznie.

Przypomniał o ataku prawicowego ekstremisty na synagogę w Halle przed trzema laty. "Jakże chciałbym móc powiedzieć, że ten atak w Halle doprowadził do prawdziwej zmiany. Ale nie mogę tego powiedzieć: w Niemczech rośnie liczba przestępstw antysemickich" - powiedział Steinmeier, cytowany przez agencję dpa.

W piątek strzelano do Domu Rabina przy Starej Synagodze w centrum Essen. W swoim przemówieniu w synagodze w stolicy Dolnej Saksonii prezydent odniósł się do czynu nieznanej osoby. "Byłem zszokowany tą wiadomością" - powiedział. "W weekend w Berlinie też uszkodzono synagogę. Wszystko to głęboko mnie boli".

Steinmeier powiedział, że jest przekonany, iż odpowiedź na to może być tylko jedna: "Po pierwsze, musimy być czujni. I nie wolno nam odwracać wzroku! Nie wolno nam tolerować żadnego antysemityzmu w Niemczech!"

Warto przypomnieć, że w październiku tego roku, niemiecki oddział KFC przygotował specjalną ofertę dla swoich klientów z okazji rocznicy pogromu Żydów w latach 30-tych, który znany jest z historii jako "noc kryształowa". Niemcy mogli tego dnia zamówić w restauracjach kurczaka z delikatnym serem. 

Express Biedrzyckiej - dr Małgorzata Bonikowska: Niemcy mają kaca, wiedzą, że zbłądzili