Mirosław Handke

i

Autor: PIOTR GRZYBOWSKI Mirosław Handke

Nie żyje Mirosław Handke, legendarny minister edukacji. Każdy 30-latek go pamięta

2021-04-22 9:48

Mirosław Handke nie żyje. Minister edukacji w rządzie Jerzego Buzka był jedną z głównych twarzy wielkiej reformy oświaty, która doprowadziła do utworzenia gimnazjów. Mirosława Handkego pamiętają wszyscy 30-latkowie i ich rodzice, bo to właśnie pokolenie urodzone w drugiej połowie lat 80. "załapało" się na reformę. Mirosław Handke był też m.in. rektorem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Polityk i naukowiec zmarł w wieku 75 lat.

Mirosław Handke nie żyje. Profesor był m.in. ministrem edukacji narodowej w rządzie Jerzego Buzka. To on był autorem reformy systemu oświaty z 1999, która doprowadziła do prawdziwej rewolucji. Właśnie wtedy powstały gimnazja. Przed tym, gdy zyskał ogólnopolską sławę, pracował naukowo. Przez cztery lata pełnił funkcję rektora AGH w Krakowie (lata 1993-97). Mirosław Handke był autorem około stu prac naukowych około 100 prac naukowych z niezwykle trudnej dziedziny fizykochemii krzemianów i spektroskopii oscylacyjnej. Minister edukacji w rządzie Jerzego Buzka został wyróżniony przez dwóch prezydentów RP - Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudę. Z rąk tego pierwszego otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a od drugiego dostał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Mirosław Handke w 1999 roku otrzymał też honorowe obywatelstwo Jarosławia. 

ZOBACZ TAKŻE: Nowa teoria Macierewicza o Smoleńsku! To przebija wszystkie poprzednie. Co on wymyślił?!

W latach 80. Mirosław Handke zaangażował się w działalność opozycyjną i został nawet przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Akademii Górniczo-Hutniczej. 

Express Biedrzyckiej - Bogdan Zdrojewski: Platforma Obywatelska nie jest gotowa na przejęcie władzy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE