Zmarł prof.  Aleksander Krawczuk

i

Autor: Andrzej Banaś/POLSKA PRESS/EAST NEWS

Okropna wiadomość

Nie żyje były minister i poseł Aleksander Krawczuk. Miał 100 lat

2023-01-27 21:35

Nie żyje Aleksander Krawczuk, profesor, wybitny znawca starożytności, autor wielu ważnych książek historycznych. Był wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także ministrem kultury i sztuki oraz posłem na Sejm I i II kadencji. W Krakowie Aleksander Krawczuk był prawdziwą legendą. Znał go każdy.

Profesor Aleksander Krawczuk nie żyje. Wydział podał okropną wiadomość

Profesor Aleksander Krawczuk nie żyje. - Ze smutkiem informujemy, że ze społeczności Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego odszedł prof. dr hab. Aleksander Krawczuk (1922-2023) - wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, niestrudzony popularyzator wiedzy o antyku. Rodzinie i Bliskim Pana Profesora składamy wyrazy współczucia – czytamy w poście Wydziału na Facebooku. Pod wpisem pojawiło się mnóstwo kondolencji. Ludzie uwielbiali profesora. "Wychowałam się na książkach Pana Profesora...Olbrzymia strata", "Bardzo smutna wiadomość. Dzięki Jego książkom poszedłem na filologię klasyczną" - pisali zrozpaczeni internauci. 

Kim był Aleksander Krawczuk? Dostał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

Aleksander Krawczuk miał niesamowity życiorys. Profesor urodził się 7 czerwca 1922 r. w Krakowie. W czasie okupacji niemieckiej należał do zgrupowania "Żelbet" Armii Krajowej. Po wojnie studiował historię i filologię klasyczną na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1949 r. został asystentem w Katedrze Historii Starożytnej UJ. Przez chwilę pracował w dziale numizmatycznym Muzeum Narodowego w Krakowie. W Uniwersytecie Jagiellońskim pracował do emerytury w 1992 r. Kierował m.in. Zakładem Historii Starożytnej. Był też prezesem oddziału Związku Literatów Polskich oraz krakowskiego oddziału Fundacji Kultury Polskiej. Jeszcze w PRL Aleksander Krawczuk był ministrem kultury PRL , a już po roku 1989 posłem z ramienia SLD na Sejm RP I i II kadencji. Za pracę naukową i popularyzatorską oraz twórczość literacką był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał m.in. Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski (1997), Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

W zeszłym roku Aleksander Krawczuk skończył 100 lat. Z tej okazji Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zorganizowało w Pałacu "Pod Krzysztofory" wystawę "Aleksander Krawczuk, Sto lat…".

Nie żyje Mirosław Hermaszewski