Co jest najważniejsze dla Polaków?

i

Autor: Art Service/SUPER EXPRESS, SHUTTERSTOCK, Marcin Wziontek/SUPER EXPRESS

Najnowszy sondaż

Nie 800 plus ani babciowe! Polacy powiedzieli, co będzie najważniejsze w wyborach

2023-06-03 20:37

Wybory parlamentarne powoli się zbliżają. Choć do głosowania zostało jeszcze trochę czasu, politycy już rozpoczynają swoje kampanie wyborcze. Co będzie miało największy wpływ na wybór Polaków? Sondaż udziela jasnej odpowiedzi.

W trakcie kampanii wyborczej politycy wszystkich frakcji prezentują swoje obietnice i zamiary, jak na przykład wprowadzenie 800 plus od PiS-u czy babciowego od PO. Jak się okazuje, coś zupełnie innego ma największe znaczenie dla Polaków. W najnowszym sondażu United Surveys przeprowadzonym dla Wirtualnej Polski zapytano w badaniu wielokrotnego wyboru, czym wyborcy będą się kierować podczas oddawania głosów w wyborach.

Jak się okazuje, dla większości osób najważniejszy jest program walki z inflacją i drożyzną – na tę odpowiedź wskazało 64 proc. ankietowanych. Drugie miejsce zajął stosunek do relacji Polski z unią Europejską, na którą zagłosowało 57,9 proc. badanych. Trzecia najważniejsza kwestia to reforma systemu ochrony zdrowia, która uzyskała 55,9 proc. głosów. Kolejną najczęściej wskazywaną kwestią był program zapewnienia bezpieczeństwa militarnego Polski, na który wskazało 51 proc. badanych.

Mniej, bo 38,7 proc. respondentów, będzie się kierować chęcią odsunięcia PiS od władzy, a 28,9 proc. wskazało na dostępność do aborcji. 24,7 proc. weźmie pod uwagę programy socjalne, a 16,2 proc. nie będzie chciało dopuścić do władzy opozycji.

Jak widać, Polacy mają bardzo różnorodne potrzeby, jednak kilka z nich widać wyraźnie w wynikach w sondażu. Być może politycy zaprezentują jeszcze pomysły, które pokryją się z zainteresowaniami Polaków.

QUIZ Wiesz, jakie wykształcenie mają polscy politycy? To nie takie oczywiste!

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego: kim z wykształcenia jest były prezydent Lech Wałęsa?
Express Biedrzyckiej WYBORY 2023 - dr E. Pietrzyk-ZIENIEWICZ, dr M. OCZKOŚ, dr B. GRABOWSKI - Runda 2