Nie ulega wątpliwości, że dzięki programowi 500 plus wiele rodzin w Polsce wyszło z ubóstwa. Ale są też minusy. Nieoczekiwanym efektem ubocznym jest to, że młode kobiety niechętnie podejmują pracę. Tak złej sytuacji nie było prawie od 20 lat - podaje GUS w swoim najnowszym raporcie.
- W obecnej formie 500 plus może zachęcać do bierności, czego niepokojącym sygnałem jest też spadek aktywności kobiet w wieku 25-34 lat do najniższego poziomu od prawie 20 lat - mówi nam Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
Co ciekawe, aktywność zawodowa rodziców, którzy pobierają świadczenie na pierwsze dziecko, wynosi zaledwie 69,7 proc. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem, które ze względu na przekroczone kryterium dochodowe nie dostają świadczenia, aktywność zawodowa wynosi już 89 proc.
- Stąd albo trzeba znieść kryterium dochodowe dla niektórych rodzin, albo je podwyższyć, albo zbudować taki system, który poprzez zachęty podatkowe stymuluje biernych zawodowo do powrotu na rynek pracy - dodaje ekspert.
Czy rząd pochyli się nad tym problemem?
- Na tę chwilę reforma 500 plus nie jest potrzebna. Program 500 plus co do zasady nie ma zachęcać do dezaktywizacji zawodowej, ale dawać wybór rodzinom, jaką drogą chcą podążać - komentuje wiceminister pracy Bartosz Marczuk (44 l.).
Zobacz także: Będą zmiany w programie 500 plus? Ta deklaracja nie zostawia złudzeń