Wanda Nowicka

i

Autor: Paweł Dąbrowski/Super Express Wanda Nowicka

Religia w końcu tylko dla chętnych?

Nastolatki od 15. roku życia będą mogły decydować o uczestnictwie w lekcjach religii? Lewica walczy o wybór

2022-09-01 14:45

Coraz mniej Polaków określa się jako wierzących i uczestniczy w obrzędach religijnych. Również coraz mniej dzieci chce uczęszczać na lekcje religii w szkołach. Posłowie Lewicy chcą, aby nastolatki miały wybór, czy chcą brać udział w tego typu zajęciach.

Zmianę kierującą się ku świeckości najbardziej widać wśród najmłodszych. W 2010 roku w grupie 17-19 lat aż 93 proc. badanych przez CBOS uczęszczało na lekcje religii uczniów szkół ponadpodstawowych. W 2018 roku ten odsetek spadł do 70 proc., a w 2022 — do 54 proc. Reagując na te zmiany posłowie Lewicy postanowili złożyć projekt ustawy dającej możliwość podjęcia decyzji przez nastolatków od 15. roku życia, czy chcą chodzić na religię.

- W imieniu Lewicy składam dzisiaj projekt ustawy, który jest efektem współpracy z Kongresem Świeckości, za którą chciałabym bardzo serdecznie podziękować pani Bożenie Przyłuskiej. Co więcej, jest on również oczekiwany przez młodzież i dzieci uczące się w szkole, o czym wiemy z wydanego parę tygodni temu raportu Nowej Lewicy na temat stanu edukacji w szkole. Projekt, który składamy wprowadza możliwość podjęcia decyzji o uczestniczeniu bądź nie w lekcjach religii przez nastolatka, nastolatkę w wieku 15 lat. Tym samym obniżamy wiek decyzji przez młodą osobę w tej sprawie, bo zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, to rodzice decydują za dziecko do czasu jego pełnoletniości o tym czy dziecko ma chodzić na religię, czy nie – powiedziała Wanda Nowicka na konferencji prasowej.

Super Raport 18.02 (Goście: Krzysztof Śmiszek - Nowa Lewica oraz gen. Mieczysław Bieniek) Sedno Sprawy: Marek Sawicki

Bezpłatne podręczniki również dla uczniów szkół średnich

To nie jedyna inicjatywa, którą podjęła Lewica w zakresie polskiej edukacji. Posłowie ugrupowania chcą wprowadzenia bezpłatnych podręczników w szkołach średnich. Bezpłatne podręczniki w szkołach podstawowych, to rozwiązanie, które się sprawdziło i które powinniśmy wprowadzić w całej edukacji, w tym także w edukacji na poziomie szkoły średniej - uważają posłowie Lewicy. Poinformowali, że złożą interpelację do szefa MEiN Przemysława Czarnka w tej sprawie.

Magda Biejat zwróciła uwagę, że komplet podręczników do pierwszej klasy liceum i technikum kosztuje 785 zł. "785 złotych jednorazowego wydatku dla rodziny przy założeniu, że jest to jeden uczeń. 785 złotych przy innych wydatkach, które należy ponieść na początku roku szkolnego. Mówimy o wydatkach papierniczych, mówimy o nowym stroju na wf, mówimy o kosztach dojazdu, bo przecież wiele uczniów i uczennic do szkół średnich dojeżdża z mniejszych miejscowości" - mówiła posłanka.

Sonda
Czy lekcje religii powinny odbywać się w szkołach?