Flaga Polski

i

Autor: Shutterstock Flaga Polski

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Nowe święto państwowe 24 marca

2018-03-15 13:46

W środę Senat zadecydował o poparciu dla ustawy o ustanowieniu 24 marca nowego święta państwowego. Aby weszła ona w życie potrzebny jest jeszcze podpis Andrzeja Dudy, ale zważywszy na fakt, że sam zainicjował ten projekt wydaje się to być przesądzone. Oznacza to, że najpóźniej od przyszłego roku po raz pierwszy obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.  

Za ustanowieniem Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką opowiedziało się 58 senatorów, 14 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. Data 24 marca nie jest przypadkowa i odnosi się do zamordowanej tego dnia (w 1944 roku) rodziny Ulmów w Markowej, którzy ukrywali u siebie Żydów. Wcześniej projekt zyskał aprobatę w Sejmie, gdzie za jego przyjęciem głosowało 399 posłów, przeciw było 21 zaś 2 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.

 

 

Jak wynika z treści ustawy, ustanowienie Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów jest wyrazem hołdu "Polakom - bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Polski, Rzeczypospolitej Przyjaciół ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów."

O konieczności ustanowienia tego święta przekonany był też prezydent Andrzej Duda, który przekonywał, że będzie to "wyraz hołdu dla wszystkich, także nieznanych z imienia i nazwiska, obywateli Rzeczypospolitej, którzy przeciwstawili się terrorowi nazistów".

 

 

Zobacz także: Rocznica odzyskania niepodległości. Uważasz się za patriotę? Sprawdź się! [QUIZ]