Za ustanowieniem Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką opowiedziało się 58 senatorów, 14 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. Data 24 marca nie jest przypadkowa i odnosi się do zamordowanej tego dnia (w 1944 roku) rodziny Ulmów w Markowej, którzy ukrywali u siebie Żydów. Wcześniej projekt zyskał aprobatę w Sejmie, gdzie za jego przyjęciem głosowało 399 posłów, przeciw było 21 zaś 2 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.
Senat ustanowił 24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. pic.twitter.com/nIf0iOgsCw
— Senat RP (@PolskiSenat) 14 marca 2018
Jak wynika z treści ustawy, ustanowienie Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów jest wyrazem hołdu "Polakom - bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Polski, Rzeczypospolitej Przyjaciół ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów."
O konieczności ustanowienia tego święta przekonany był też prezydent Andrzej Duda, który przekonywał, że będzie to "wyraz hołdu dla wszystkich, także nieznanych z imienia i nazwiska, obywateli Rzeczypospolitej, którzy przeciwstawili się terrorowi nazistów".
Senat RP przyjął ustawę ustanawiającą 24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) 14 marca 2018
Dzień ten będzie miał charakter święta państwowego.
Prace nad projektem ustawy zainicjował Prezydent @AndrzejDuda.
➡️ https://t.co/RTOZO5eVpZ pic.twitter.com/YNV9ARYVqF
Zobacz także: Rocznica odzyskania niepodległości. Uważasz się za patriotę? Sprawdź się! [QUIZ]