Debata Super Expressu i Polskiego Radia

Najważniejsze wybory. Kierwiński przedstawia wizje Koalicji Obywatelskiej! Co ta partia oferuje Polakom?

2023-09-10 20:00

10 września odbywa się debata przedstawicieli największych partii biorących udział w wyborach parlamentarnych 2023, zorganizowana przez „Super Express” i Polskie Radio 24. Koalicję Obywatelską reprezentuje Marcin Kierwiński. Jaką wizję ewentualnego rządzenia państwem po wyborach przedstawił Polakom?

W debacie wzięło udział sześcioro przedstawicieli poszczególnych komitetów. Reprezentantami będą: Koalicja Obywatelska - Marcin Kierwiński (numer 1 w debacie), Nowa Lewica - Anna Maria Żukowska (numer 2 w debacie), Bezpartyjni Samorządowcy - Dariusz Kacprzak (numer 3 w debacie). Prawo i Sprawiedliwość - Radosław Fogiel (numer 4 w debacie), Trzecia Droga - Agnieszka Buczyńska (numer 5 w debacie) oraz Konfederacja - Krzysztof Bosak (nr 6 w debacie).

Debata była podzielona na cztery części: I pytania w czterech obszarach tematycznych: gospodarka, polityka społeczna, sprawy zagraniczne, światopogląd przeprowadzone, II każdy uczestnik debaty zadaje dwa pytania dowolnemu uczestnikowi debaty, III trzy rundy pytań od widzów, IV podsumowanie debaty.

Co Polakom oferuje Koalicja Obywatelska?

Czy należy radykalnie ograniczyć tempo zadłużania Polski? A jeżeli tak, z których wydatków zrezygnować?

- Należy ograniczyć to tempo, a władza powinna w pierwszej kolejności zacząć oszczędzać przede wszystkim na sobie i np. propagandę telewizji publicznej.

Czy jest Pani/Pan za prywatyzacją szpitali oraz takich spółek skarbu państwa jak LOT, PKP, Lasy Państwowe?

- Szpitale powinny pozostać państwowe, choć ich dużym problemem jest ich zadłużenie (które wynika działań rządzących).

Czy powinniśmy przyjmować imigrantów? Jeżeli tak, z jakich kierunków i w jakiej ilości?

- Polska potrzebuje skutecznej polityki migracyjnej. Od 8 lat nie mamy takowej.

Jakie zasady waloryzacji emerytur i rent powinny obowiązywać w 2024 roku?

- Waloryzacje powinny być uzależnione od poziomu inflacji. Wartość emerytur i rent jest ostatnio coraz niższa, gdzie w przypadku inflacji większej niż 5 proc. powinna być dwukrotna.

Czy Polska powinna przystąpić do strefy euro?

- W obecnym stanie jest to pytanie teoretyczne, nasza gospodarka jest w tak złym stanie, że nie ma na to szans. Kiedy będziemy na to gotowi, na pewno to zrobimy, gdyż zobowiązaliśmy się do tego przystępując do UE.

Czy Polska powinna po 15 września podtrzymać zakaz importu zbóż z Ukrainy - nawet za cenę sankcji ze strony KE?

- Unijny komisarz rolnictwa jest obecnie z PiS, i powinien bronić polskich rolników. Tymczasem niespecjalnie się w tym do tej pory wykazał. Politycy PiS mogą stać za firmami, sprowadzającymi zboże z Ukrainy!

Czy należy wprowadzić związki partnerskie i adopcję dzieci przez pary jednopłciowe?

- Jak najbardziej. Społeczeństwo jest już na to gotowe. Zrobimy to jako jedną z pierwszych rzeczy po objęciu władzy (związki partnerskie).

Jakie 3 rozwiązania prawne zamierza wprowadzić Pani/Pana ugrupowanie na rzecz wzmocnienia praw kobiet?

- Sytuacja kobiet w Polsce jest trudna, rząd zgotował im piekło. Refundacja procedury in vitro to jedno, zwłaszcza, że mamy kryzys demograficzny. Pełen standard opieki okołoporodowej refundowany - to drugie. Realna walka z przemocą wobec kobiet to trzecie.

II runda

Fogiel zapytał o to, co PO planuje sprzedać i sprywatyzować po ew. objęciu władzy. Kierwiński stwierdził, że to kłamliwa narracja PiS-u.

Bosak stwierdził, że PO często głosuje razem z PiS-em, więc co z nich jest za opozycja. Kierwiński odparł, że kilka razy w obecnej kadencji była realna szansa, aby PiS stracił większość w głosowaniu. W jego opinii to posłowie Konfederacji ratowali partię rządzącą, "po cichu wspierając ich".

III runda

- Co PO zrobi z samochodem elektrycznym Izera?

Projekt ten stoi w miejscu i ciężko o nim w jakikolwiek sposób poważnie rozmawiać. Projekt ten musi być ewentualnie realizowany całkowicie od nowa. Zaangażować musi się też w to kapitał prywatny.

- Czy zmniejszyć pensje posłów i senatorów? O ile?

Posłowie zarabiają dobre i godne pieniądze, dlatego nic bym w tej kwestii nie zmienił. Natomiast chcemy sprawić, aby w taki sposób zarabiali wszyscy Polacy.

IV runda

- Aktualna władza okrada nas z marzeń i lepszej przyszłości. 15 października można to zmienić. Popatrzcie, jak wasze pieniądze, i ze SSP, są przepalane na toporną propagandę w kampanii wyborczej. Zachęcam do pójścia do urn wyborczych i pokazania, że ma się już tego dość. To wszystko może się zmienić, mamy świetny program. Zrobimy to przy państwa pomocy.

Quiz. Co wiesz o wyborach parlamentarnych? Bez 5/10 lepiej nie głosuj!

Pytanie 1 z 10
Kto może wziąć udział w wyborach parlamentarnych?