W debacie wzięło udział sześcioro przedstawicieli poszczególnych komitetów. Reprezentantami będą: Koalicja Obywatelska - Marcin Kierwiński (numer 1 w debacie), Nowa Lewica - Anna Maria Żukowska (numer 2 w debacie), Bezpartyjni Samorządowcy - Dariusz Kacprzak (numer 3 w debacie). Prawo i Sprawiedliwość - Radosław Fogiel (numer 4 w debacie), Trzecia Droga - Agnieszka Buczyńska (numer 5 w debacie) oraz Konfederacja - Krzysztof Bosak (nr 6 w debacie).
Debata była podzielona na cztery części: I pytania w czterech obszarach tematycznych: gospodarka, polityka społeczna, sprawy zagraniczne, światopogląd przeprowadzone, II każdy uczestnik debaty zadaje dwa pytania dowolnemu uczestnikowi debaty, III trzy rundy pytań od widzów, IV podsumowanie debaty.
Co Polakom obiecuje Prawo i Sprawiedliwość?
Czy należy radykalnie ograniczyć tempo zadłużania Polski? A jeżeli tak, z których wydatków zrezygnować?
- Zadłużanie zostało ograniczone po poprzednich rządach (o 3 pkt proc.). Warto wydawać pieniądze na inwestycje i wsparcie obywateli (co jest możliwe dzięki naszym dotychczasowym działaniom).
Czy jest Pani/Pan za prywatyzacją szpitali oraz takich spółek skarbu państwa jak LOT, PKP, Lasy Państwowe?
- Prawo do opieki zdrowotnej jest zapisane w konstytucji, więc zwiększamy nakłady na ochronę zdrowia. Należy zerwać z logiką wyprzedaży polskiego majątku.
Czy powinniśmy przyjmować imigrantów? Jeżeli tak, z jakich kierunków i w jakiej ilości?
- Każdy kraj UE ma mieć prawo do kształtowania własnej polityki migracyjnej, co obecnie nie jest oczywiste (np. przymusowe relokacje), i o to będziemy walczyć. Nie pozwolimy na sceny znane z Francji czy Szwecji.
Jakie zasady waloryzacji emerytur i rent powinny obowiązywać w 2024 roku?
- Obowiązujące zasady emerytalne są znane od lat. Inflacja spada, więc będziemy decyzję podejmować pod koniec roku. Przypominam, że na stałe wprowadziliśmy 13. i 14. emeryturę. Proponujemy również emerytury stażowe w przyszłej kadencji.
Czy Polska powinna przystąpić do strefy euro?
- Mówić o tym możemy w chwili, gdy będziemy na to gotowi. Tusk zapewniał w 2008 roku, że euro będzie u nas w 2011 roku - dobrze, że nie dotrzymał słowa...
Czy Polska powinna po 15 września podtrzymać zakaz importu zbóż z Ukrainy - nawet za cenę sankcji ze strony KE?
- Podtrzymamy po 15 września zakaz importu (jedyną możliwość będzie tranzyt).
Czy należy wprowadzić związki partnerskie i adopcję dzieci przez pary jednopłciowe?
- Należy stać na straży konstytucji, która mówi, że małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny. Takiej adopcji jesteśmy stanowczo przeciwni.
Jakie 3 rozwiązania prawne zamierza wprowadzić Pani/Pana ugrupowanie na rzecz wzmocnienia praw kobiet?
- Emerytury stażowe, łączenie kariery zawodowej z macierzyństwem (grant ułatwiający powrót na rynek pracy), dalsze usprawnianie kwestii ochrony zdrowia kobiet.
II runda
Marcin Kierwiński zapytał, czy jego partii nie jest wstyd za ostatnią aferę z MSZ. Fogiel przypomniał, że w 2015 roku PO była skłonna przyjmować wszystkich imigrantów, a w trakcie kryzysu na granicy z Białorusią chciała wpuszczać nacierających. Afera w MSZ jest badana, nie można jeszcze jej oceniać jednoznacznie.
Buczyńska zapytała o reformę zdrowia, którą jej ugrupowanie przygotowało. Co PiS zrobił dla poprawy ochrony zdrowia w ostatnich 8 latach? Fogiel odparł, że wzrosły prawie dwukrotnie nakłady na służbę zdrowia. Otwarto nowe kierunki na studiach, i zniesiono limity przy podstawowej opiece ambulatoryjnej. Chcą też wprowadzić system e-rejestracji zapisów do lekarza.
Bosak zapytał, po co premier Morawiecki jeździł w 2020 roku do Brukseli i zgodził się na pakiet "Fit 55"? Fogiel stwierdził, że nasz kraj prowadzi suwerenną politykę i nie godzimy się na jakikolwiek dyktat z UE. W jego opinii PiS wzmacnia polską gospodarkę i armię.
Żukowska zapytała, czemu program Mieszkanie+ okazał się taką klapą (przytaczając przy tym cytat premiera o wiarygodności). Fogiel stwierdził, że partia szczerze przyznała, że program okazał się być nieudany, ale wprowadzono inne rozwiązania sprzyjające mieszkalnictwu.
III runda
- Czy należy zlikwidować podatki? Które?
Zmniejszanie podatków jest kwestią zasadniczą i to przyświeca naszym rządom. Zwiększyliśmy kwotę wolną od podatku, zmniejszyliśmy PIT (plus wprowadziliśmy zerowy), obniżyliśmy CIT, VAT na wiele produktów.
- Czy zarabia pan więcej niż pielęgniarka lub nauczyciel? Dlaczego?
Zarobki posłów w tym momencie są istotnie wyższe, ale niższe niż np. lekarzy. Dodam, że podnieśliśmy zarobki nauczycieli i pielęgniarek w sposób bezprecedensowy.
IV runda
- 15 października będziemy decydować, jaka i czyja będzie przyszłość Polski. Czy to będzie Polska bezpieczna, czy też rozbrajająca się i nie broniąca swej granicy. Możecie wybrać rząd, który już się sprawdził, albo dać się oszukać kolejny raz kłamcy.