Debata Super Expressu i Polskiego Radia

Najważniejsze wybory. Fogiel przedstawia wizje Prawa i Sprawiedliwości! Co ta partia oferuje Polakom?

2023-09-10 20:01

10 września odbywa się debata przedstawicieli największych partii biorących udział w wyborach parlamentarnych 2023, zorganizowana przez „Super Express” i Polskie Radio 24. Prawo i Sprawiedliwość reprezentuje w niej Radosław Fogiel. Jaką wizję ewentualnego rządzenia państwem po wyborach przedstawił Polakom?

W debacie wzięło udział sześcioro przedstawicieli poszczególnych komitetów. Reprezentantami będą: Koalicja Obywatelska - Marcin Kierwiński (numer 1 w debacie), Nowa Lewica - Anna Maria Żukowska (numer 2 w debacie), Bezpartyjni Samorządowcy - Dariusz Kacprzak (numer 3 w debacie). Prawo i Sprawiedliwość - Radosław Fogiel (numer 4 w debacie), Trzecia Droga - Agnieszka Buczyńska (numer 5 w debacie) oraz Konfederacja - Krzysztof Bosak (nr 6 w debacie).

Debata była podzielona na cztery części: I pytania w czterech obszarach tematycznych: gospodarka, polityka społeczna, sprawy zagraniczne, światopogląd przeprowadzone, II każdy uczestnik debaty zadaje dwa pytania dowolnemu uczestnikowi debaty, III trzy rundy pytań od widzów, IV podsumowanie debaty.

Co Polakom obiecuje Prawo i Sprawiedliwość?

Czy należy radykalnie ograniczyć tempo zadłużania Polski? A jeżeli tak, z których wydatków zrezygnować?

- Zadłużanie zostało ograniczone po poprzednich rządach (o 3 pkt proc.). Warto wydawać pieniądze na inwestycje i wsparcie obywateli (co jest możliwe dzięki naszym dotychczasowym działaniom).

Czy jest Pani/Pan za prywatyzacją szpitali oraz takich spółek skarbu państwa jak LOT, PKP, Lasy Państwowe?

- Prawo do opieki zdrowotnej jest zapisane w konstytucji, więc zwiększamy nakłady na ochronę zdrowia. Należy zerwać z logiką wyprzedaży polskiego majątku.

Czy powinniśmy przyjmować imigrantów? Jeżeli tak, z jakich kierunków i w jakiej ilości?

- Każdy kraj UE ma mieć prawo do kształtowania własnej polityki migracyjnej, co obecnie nie jest oczywiste (np. przymusowe relokacje), i o to będziemy walczyć. Nie pozwolimy na sceny znane z Francji czy Szwecji.

Jakie zasady waloryzacji emerytur i rent powinny obowiązywać w 2024 roku?

- Obowiązujące zasady emerytalne są znane od lat. Inflacja spada, więc będziemy decyzję podejmować pod koniec roku. Przypominam, że na stałe wprowadziliśmy 13. i 14. emeryturę. Proponujemy również emerytury stażowe w przyszłej kadencji.

Czy Polska powinna przystąpić do strefy euro?

- Mówić o tym możemy w chwili, gdy będziemy na to gotowi. Tusk zapewniał w 2008 roku, że euro będzie u nas w 2011 roku - dobrze, że nie dotrzymał słowa...

Czy Polska powinna po 15 września podtrzymać zakaz importu zbóż z Ukrainy - nawet za cenę sankcji ze strony KE?

- Podtrzymamy po 15 września zakaz importu (jedyną możliwość będzie tranzyt).

Czy należy wprowadzić związki partnerskie i adopcję dzieci przez pary jednopłciowe?

- Należy stać na straży konstytucji, która mówi, że małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny. Takiej adopcji jesteśmy stanowczo przeciwni.

Jakie 3 rozwiązania prawne zamierza wprowadzić Pani/Pana ugrupowanie na rzecz wzmocnienia praw kobiet?

- Emerytury stażowe, łączenie kariery zawodowej z macierzyństwem (grant ułatwiający powrót na rynek pracy), dalsze usprawnianie kwestii ochrony zdrowia kobiet.

II runda

Marcin Kierwiński zapytał, czy jego partii nie jest wstyd za ostatnią aferę z MSZ. Fogiel przypomniał, że w 2015 roku PO była skłonna przyjmować wszystkich imigrantów, a w trakcie kryzysu na granicy z Białorusią chciała wpuszczać nacierających. Afera w MSZ jest badana, nie można jeszcze jej oceniać jednoznacznie.

Buczyńska zapytała o reformę zdrowia, którą jej ugrupowanie przygotowało. Co PiS zrobił dla poprawy ochrony zdrowia w ostatnich 8 latach? Fogiel odparł, że wzrosły prawie dwukrotnie nakłady na służbę zdrowia. Otwarto nowe kierunki na studiach, i zniesiono limity przy podstawowej opiece ambulatoryjnej. Chcą też wprowadzić system e-rejestracji zapisów do lekarza.

Bosak zapytał, po co premier Morawiecki jeździł w 2020 roku do Brukseli i zgodził się na pakiet "Fit 55"? Fogiel stwierdził, że nasz kraj prowadzi suwerenną politykę i nie godzimy się na jakikolwiek dyktat z UE. W jego opinii PiS wzmacnia polską gospodarkę i armię.

Żukowska zapytała, czemu program Mieszkanie+ okazał się taką klapą (przytaczając przy tym cytat premiera o wiarygodności). Fogiel stwierdził, że partia szczerze przyznała, że program okazał się być nieudany, ale wprowadzono inne rozwiązania sprzyjające mieszkalnictwu.

III runda

- Czy należy zlikwidować podatki? Które?

Zmniejszanie podatków jest kwestią zasadniczą i to przyświeca naszym rządom. Zwiększyliśmy kwotę wolną od podatku, zmniejszyliśmy PIT (plus wprowadziliśmy zerowy), obniżyliśmy CIT, VAT na wiele produktów.

- Czy zarabia pan więcej niż pielęgniarka lub nauczyciel? Dlaczego?

Zarobki posłów w tym momencie są istotnie wyższe, ale niższe niż np. lekarzy. Dodam, że podnieśliśmy zarobki nauczycieli i pielęgniarek w sposób bezprecedensowy.

IV runda

- 15 października będziemy decydować, jaka i czyja będzie przyszłość Polski. Czy to będzie Polska bezpieczna, czy też rozbrajająca się i nie broniąca swej granicy. Możecie wybrać rząd, który już się sprawdził, albo dać się oszukać kolejny raz kłamcy.

Quiz. Co wiesz o wyborach parlamentarnych? Bez 5/10 lepiej nie głosuj!

Pytanie 1 z 10
Kto może wziąć udział w wyborach parlamentarnych?
Nasi Partnerzy polecają