Debata Super Expressu i Polskiego Radia

Najważniejsze wybory. Bosak przedstawia wizje Konfederacji! Co ta partia oferuje Polakom?

2023-09-10 20:01

10 września odbywa się debata przedstawicieli największych partii biorących udział w wyborach parlamentarnych 2023, zorganizowana przez „Super Express” i Polskie Radio 24. Konfederację reprezentuje Krzysztof Bosak. Jaką wizję ewentualnego rządzenia państwem po wyborach przedstawił Polakom?

W debacie wzięło udział sześcioro przedstawicieli poszczególnych komitetów. Reprezentantami będą: Koalicja Obywatelska - Marcin Kierwiński (numer 1 w debacie), Nowa Lewica - Anna Maria Żukowska (numer 2 w debacie), Bezpartyjni Samorządowcy - Dariusz Kacprzak (numer 3 w debacie). Prawo i Sprawiedliwość - Radosław Fogiel (numer 4 w debacie), Trzecia Droga - Agnieszka Buczyńska (numer 5 w debacie) oraz Konfederacja - Krzysztof Bosak (nr 6 w debacie).

Debata była podzielona na cztery części: I pytania w czterech obszarach tematycznych: gospodarka, polityka społeczna, sprawy zagraniczne, światopogląd przeprowadzone, II każdy uczestnik debaty zadaje dwa pytania dowolnemu uczestnikowi debaty, III trzy rundy pytań od widzów, IV podsumowanie debaty.

Co Polakom oferuje Konfederacja?

Czy należy radykalnie ograniczyć tempo zadłużania Polski? A jeżeli tak, z których wydatków zrezygnować?

- Należy zdecydowanie ograniczyć zadłużenie na cele konsumpcyjne (rozdawnictwo socjalne). 13. i 14. emerytura, czy też 500+ dla Ukraińców - to jest do wycięcia.

Czy jest Pani/Pan za prywatyzacją szpitali oraz takich spółek skarbu państwa jak LOT, PKP, Lasy Państwowe?

- W Polsce funkcjonują szpitale prywatne czy też rządzone przez samorządy. Źle działa system kontroli kosztów, który sprzyja zadłużaniu. Musi być racjonalność ekonomiczna, której obecnie brak. Jest mnóstwo spółek, które nie mają znaczenia strategicznego, i mogłyby zostać sprywatyzowane.

Czy powinniśmy przyjmować imigrantów? Jeżeli tak, z jakich kierunków i w jakiej ilości?

- W niedużej ilości migracja jest naturalna, ale w ostatnich latach przodujemy w przyjmowaniu osób spoza państw UE (w tym np. Nigeria, Arabia Saudyjska). Powinniśmy przyjmować osoby chcące się asymilować, a niekoniecznie są to miliony Ukraińców.

Jakie zasady waloryzacji emerytur i rent powinny obowiązywać w 2024 roku?

- Mamy jedną z najwyższych inflacji w UE. ogromne wzrosty cen prądu i żywności. Koszty utrzymania zwykłego człowieka są ogromne, a będą coraz wyższe przez unijne dyrektywy. Jesteśmy za normalną waloryzacją i likwidacją 13. i 14. emerytury.

Czy Polska powinna przystąpić do strefy euro?

- Polska nie powinna przystąpić do strefy euro. Własna waluta, przy umiejętnym rządzeniu, przynosi mnóstwo korzyści.

Czy Polska powinna po 15 września podtrzymać zakaz importu zbóż z Ukrainy - nawet za cenę sankcji ze strony KE?

- Zakaz należy podtrzymać, choć trzeba przypomnieć, że rynku nie powinniśmy w ogóle otwierać, o czym mówiliśmy już wcześniej. Rząd niszczy polskie rolnictwa dla wielkich, światowych holdingów, które odpowiadają za ukraińskie zboże.

Czy należy wprowadzić związki partnerskie i adopcję dzieci przez pary jednopłciowe?

- Małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny. W Polsce jest legalne żyć w związkach jednopłciowych. Proponujemy ułatwiać życie wszystkim, bez względu na płeć.

Jakie 3 rozwiązania prawne zamierza wprowadzić Pani/Pana ugrupowanie na rzecz wzmocnienia praw kobiet?

- Bon opiekuńczo-wychowawczy dla rodziców (obojga płci), wzmocnienie ochrony kobiet na oddziałach położniczych, wskazanie odpowiedzialnych za zaniedbania.

II runda

Żukowska zapytała, czy ich program to jest żart, gdyż gdy pojawia się jakaś kontrowersja, typu bicie dzieci przez Korwin-Mikkego, to nie przyznają się do tego. Bosak zachęcił do zapoznania się z oficjalnym programem partii, i w każdej partii zdarzają się kontrowersyjne wypowiedzi poszczególnych członków partii. Jak podkreślił, to jego partia dba o problemy realne, a nie wydumane.

Kacprzak zapytał, ile Polacy powinni dopłacać za wizyty u lekarza (np. operację wyrostka robaczkowego). Bosak odparł, że chcą systemu konkurujących ze sobą ubezpieczeń medycznych, co funkcjonuje w wielu państwach światach (a nie z jednym NFZ).

Fogiel zapytał, czy po ludzku nie jest Bosakowi głupio, gdy słyszy wypowiedzi jednego z ich kandydatów (poddającego np. w wątpliwość lądowanie na Księżycu, czy znaków zapytania względem komór gazowych). Ten odpowiedział, że nie zna tychże wypowiedzi, natomiast jest zaskoczony, że przedstawiciel partii rządzącej odwołuje się do takich sztuczek retorycznych i "michałków".

Buczyńska zapytała, w jaki sposób jego partia chce spełnić swoje postulaty, skoro deklaruje brak chęci do współpracy z PiS i PO. Bosak jasno stwierdził, że jego partii nie chce istnienia takiego "duopolu" i chce zmiany w polskiej polityce. "Nie możemy się sprzedać tym starszym paniom" - zadeklarował jednoznacznie.

III runda

- Jak wspierać niepełnosprawnych? Rzeczowo/finansowo?

To zależy od stopnia niepełnosprawności. W przypadku dużej potrzebne jest odpowiednio wysokie świadczenie. Należy usunąć zakaz legalnej pracy w momencie pobierania świadczenia.

- Czy powinno się rozdzielić stanowisko Zbigniewa Ziobry?

Prokurator generalny nie powinien być ministrem sprawiedliwości. Wybór tego pierwszego powinien być zdecentralizowany.

IV runda

- Konfederacja jest nadzieją na inną politykę niż znaną nam dotychczas. Jesteśmy poza wszelkimi układami, gdzie większość z partii niewiele się od siebie różni, co widać doskonale w trakcie głosowań w Sejmie. Jesteśmy najbardziej zwalczani i to nie jest przypadek.

Quiz. Co wiesz o wyborach parlamentarnych? Bez 5/10 lepiej nie głosuj!

Pytanie 1 z 10
Kto może wziąć udział w wyborach parlamentarnych?