Anna Bryłka

i

Autor: Paweł Dąbrowski/Super Express

Debata Super Expressu

Najważniejsze wybory. Anna Bryłka przedstawia wizję Konfederacji. Co ta partia proponuje Polakom?

2023-09-17 20:08

W niedzielę 17 września odbyła się debata przedstawicielek największych partii biorących udział w wyborach parlamentarnych 2023, zorganizowana przez „Super Express”. Konfederację reprezentowała Anna Bryłka. Jaką wizję ewentualnego rządzenia państwem po wyborach przedstawiła Polakom?

W debacie wzięło udział sześć przedstawicielek poszczególnych komitetów. Reprezentantkami były: Nowa Lewica - Katarzyna Kotula (numer 1 w debacie), Bezpartyjni Samorządowcy - Katarzyna Suchańska (numer 2 w debacie), Trzecia Droga - Urszula Nowogórska (numer 3 w debacie), Konfederacja - Anna Bryłka (nr 4 w debacie), Koalicja Obywatelska - Aleksandra Gajewska (numer 5 w debacie) oraz Prawo i Sprawiedliwość - Mirosława Stachowiak-Różecka (numer 6 w debacie).  

Debata była podzielona na cztery części: I pytania w trzech obszarach tematycznych: gospodarka, światopogląd,  polityka społeczna, II każdy uczestnik debaty zadaje trzy pytania dowolnemu uczestnikowi debaty, III dwie rundy wylosowanych pytań od widzów, IV podsumowanie debaty.

Co Polakom oferuje Konfederacja?

1. Według sondaży drożyzna to dziś nadal główna zmora Polaków. Wg ekspertów ceny energii mogą wzrosnąć od nowego roku nawet o 70 proc. Jak skutecznie i szybko walczyć z rosnącymi cenami?

- Jako jedyni głosowaliśmy przeciwko ustawom covidowym, które napędzają inflacę. Postulujemy proste i niskie podatki, likwidację 15 podatków, tanie paliwo, dobrowolny ZUS.

2. Polska zajmuje 23. miejsce w UE pod względem wskaźnika równouprawnienia płci. To spadek o 9 miejsc w porównaniu z 2010 r. Czy i jak go poprawić?

- Stawiamy na rozwój zawodowy (nasz program gospodarczy), osobisty to bon opiekuńczy dla matek i bezpieczeństwo (polska kobieta ma się czuć bezpiecznie wieczorem na ulicy).

3. Polska boryka się z najniższą dzietnością od II wojny światowej. W latach 2013-16 dzięki metodzie in-vitro urodziło się ponad 22 tys. dzieci. Czy refundacja in vitro jest receptą na kryzys demograficzny?

- Nie, nie jest. Stabilność zatrudnienia, dobre warunki na rynku pracy. System edukacji dla małych dzieci, opieka okołoporodowa  likwidacja monopolu NFZ).

4. Jak według Pani powinno się rozwiązać kwestię aborcji? Czy powinna być dopuszczalna, jeśli tak, to w jakich przypadkach?

- Jesteśmy za ochroną życia nienarodzonego. My się z obowiązującym stanem prawnym zgadzamy.

II runda

Kotula: Jaka powinna być kara za aborcję wg państwa dla kobiety i jej pomocnika. 

- My chcemy utrzymania stanu faktycznego. Pojedynczy posłowie, którzy twierdzą inaczej, nie są głosami całej Konfederacji.

Suchańska pyta o kontrowersyjne postulaty Mentzena.

- Nigdy nie było naszego zezwolenia na bicie dzieci. "100 ustaw Mentzena" nie było nigdy programem Konfederacji. Nasz program i "Konstytucja Wolności" jest dostępny. To manipulacja.

Kto wypłaci renty i emerytury po likwidacji ZUS?

- My nigdy nie mówiliśmy o likwidacji ZUS. Chcemy tylko połączenia w jedną agencję wielu ośrodków wypłacających pieniądze. Zapewniam: emerytury Polaków nie są zagrożone.

Gajewska pyta: Czy Pani kazałaby urodzić kobiecie dziecko z gwałtu i kazirodztwa? 

- Ja stoję na stanowisku obrony życia nienarodzonego. Nie mamy prawa decydować o tym, czy człowiek ma prawo się urodzić. Nasze stanowisko jest jasne.

Kotula pyta: Jak bon zdrowotny 4 tys. zł ma wystarczyć na opłacenie skomplikowanych procedur medycznych, operacji serca itp.?

- Jeśli ktoś chce iść do prywatnego funduszu może skorzystać, jak w Niemczech, z prywatnej ochrony zdrowia.

Stachowiak: Ile będzie zarabiał nauczyciel w Państwa programie (bon edukacyjny)?

_ Bon edukacyjny to najlepsze rozwiązanie dla rodziców. Zobaczymy, ile będzie zarabiał nauczyciel. Szkoły mają rywalizować o uczniów. Najlepsi będą zarabiać więcej.

III runda

- Czy powinna być 13. i 14. emerytura?

- Konfederacja jest za zlikwidowaniem 13-tek i 14-tek, zamiast proponujemy waloryzację emerytur. Proponujemy oszczędność budżetową, a nie kupowanie głosów emerytów przed wyborami. Teraz mamy brak transparentności finansów publicznych.

- Czy nasze wydatki na obronność powinny być ograniczone?

- Powinny być dostosowane do naszych możliwości budżetowych. Na pewno nie możemy się tego dowiadywać z koreańskiej prasy. Brak transparentności. Ustawa pisana była na kolanie. Pomoc zbrojna Ukrainie, ale nie kosztem polskiego bezpieczeństwa.

IV runda

Konfederacja jest prawdziwą alternatywą dla PO-PiS-u. Konfederacja ma świetny program "Konstytucja Wolności". Mamy projekt odpowiedzialnej polityki migracyjnej. Jako jedyni głosowaliśmy przeciwko KPO. To wspólny unijny dług. My gwarantujemy bezpieczeństwo energetyczne oraz rozbicie monopolu NFZ.

QUIZ. Jak dobrze znasz Krzysztofa Bosaka? Komplet punktów zdobędą wyborcy Konfederacji

Pytanie 1 z 15
Na początek coś prostego. Reprezentantem, którego komitetu wyborczego w wyborach 2023 jest Krzysztof Bosak?