Zakaz handlu w niedzielę: 01.07. Czy jest niedziela handlowa?

i

Autor: Fot. East News / MICHAL WOZNIAK Zakaz handlu w niedzielę

Najnowszy sondaż dla „Super Expressu”: Chcemy kupować w niedziele

2019-04-14 15:22

Coraz ostrzejszy zakaz handlu w niedziele nie cieszy się dużym społecznym poparciem. Co trzeci Polak chce nawet, aby sklepy były otwarte we wszystkie niedziele miesiąca! Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster na zlecenie „Super Expressu”.

handlowe niedziele sondaz

i

Autor: Betty handlowe niedziele sondaz

Kwiecień, podobnie jak grudzień, są w tym roku miesiącami wyjątkowymi. Ze względu na święta zakupy możemy bowiem robić odpowiednio w dwie, a nawet trzy niedziele. W pozostałych miesiącach już tak nie będzie i do sklepów będziemy mogli pójść już tylko w jedną niedzielę. Natomiast w 2019 r. takich okazji będzie tylko siedem w całym roku!

Polakom takie zaostrzenie przepisów nie odpowiada. Najchętniej chcieliby, by sklepy były otwarte w każdą niedzielę. Tak uważa aż 36 proc. ankietowanych. Co piąty badany jest natomiast za utrzymaniem modelu z zeszłego roku, kiedy w każdym miesiącu były dwie handlowe niedziele.

Ile handlowych niedziel powinno być w miesiącu?

36% Wszystkie

25% Żadna

21% Dwie

3% Trzy

4% Nie wiem/nie mam zdania

Rząd wprawdzie zapowiadał, że przyjrzy się sprawie, ale w swoim niedawnym raporcie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zarekomendowało, aby nie wprowadzać zmian w obecnie obowiązującym modelu.

- Sklepy powinny być otwarte wtedy, kiedy chce tego właściciel sklepu. Jeżeli ktoś nie chce kupować w niedziele, to niech nie kupuje. Trzeba tylko ustawowo zagwarantować wolne dla tych osób zatrudnionych w handlu, które nie chcą pracować w niedziele. Wtedy pracownik miałby wolne, a nie byłoby potrzeby zamykania sklepów – tłumaczy „Super Expressowi” ekonomista, prof. Bogusław Grabowski (60 l.).

Badanie zrealizowano w dniach 10-11 kwietnia na próbie 1083 dorosłych Polaków.

Andrzej Duda jak Magda Gessler. ZOBACZ!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE