Hołownia i Trzaskowski na czele zaufania
Według badania CBOS, przeprowadzonego na początku kwietnia, największym społecznym zaufaniem cieszy się marszałek Sejmu Szymon Hołownia – zaufało mu 45 proc. respondentów, mimo że wynik ten oznacza spadek o 2 pkt proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Brak zaufania do polityka zadeklarowało 35 proc. badanych.
Na drugim miejscu uplasował się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jego wynik to 44 proc. zaufania (również spadek – o 3 pkt proc.) i 40 proc. deklarowanej nieufności – co oznacza wzrost o 2 pkt proc.
Podium zamyka prezydent Andrzej Duda z wynikiem 43 proc. zaufania (spadek o 1 pkt proc.) i 42 proc. nieufności (bez zmian).
Spadki zaufania wśród liderów politycznych
W dalszej kolejności znalazł się szef MSZ Radosław Sikorski, któremu ufa 41 proc. ankietowanych (spadek o 5 pkt proc.) i 31 proc. nie ufa. Z kolei wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz zdobył 40 proc. zaufania (spadek również o 5 pkt proc.) oraz 28 proc. nieufności.
Premier Donald Tusk uzyskał 39 proc. pozytywnych deklaracji (spadek o 1 pkt proc.), jednak 45 proc. badanych nie ufa mu – co plasuje go na trzecim miejscu w rankingu nieufności.
Kaczyński i Morawiecki liderami nieufności
Zdecydowanym liderem nieufności pozostaje Jarosław Kaczyński – 60 proc. badanych nie ufa prezesowi PiS (spadek o 1 pkt proc.), podczas gdy tylko 25 proc. wyraziło wobec niego zaufanie.
Na drugim miejscu znalazł się Mateusz Morawiecki – brak zaufania wobec byłego premiera zadeklarowało 55 proc. ankietowanych, natomiast 29 proc. mu ufa.
Ranking prezydencki: Mentzen, Nawrocki, Biejat i Zandberg
Wśród kandydatów na prezydenta, Sławomir Mentzen z Konfederacji zebrał 34 proc. zaufania (spadek o 3 pkt proc.) i 41 proc. nieufności (wzrost o 8 pkt proc.). Karol Nawrocki, wspierany przez PiS, uzyskał 29 proc. zaufania (wzrost o 1 pkt proc.) i 42 proc. nieufności.
Magdalena Biejat z Lewicy może liczyć na 27 proc. zaufania (wzrost o 3 pkt proc.) i 19 proc. nieufności (wzrost o 1 pkt proc.), zaś Adrian Zandberg z partii Razem otrzymał 22 proc. pozytywnych wskazań (wzrost o 2 pkt proc.) oraz 25 proc. nieufności (spadek o 1 pkt proc.).
Metodologia badania CBOSBadanie zostało przeprowadzone przez CBOS w dniach 3–13 kwietnia 2025 roku na losowej, reprezentatywnej próbie 1030 dorosłych mieszkańców Polski.

Polecany artykuł:

i