Najlepsi w ekologii. Laureaci konkursu "Przyjazna Wieś"

2013-10-24 3:05

Oto laureaci edycji konkursu "Przyjazna Wieś" z 2012 roku na najlepsze projekty zrealizowane z pomocą funduszy unijnych. Dziś przedstawiamy tych, którzy nie mają sobie równych w dziedzinie ekologii.

Dwór w Ostoi

I miejsce w kategorii infrastruktura ekologiczna zajął Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.

W ramach projektu "Rozbudowa innowacyjnej infrastruktury technicznej ośrodka Szkoleniowo-Badawczego w Zakresie Energii Odnawialnej w Ostoi położonego w Euroregionie Pomerania" zostały zaadaptowane dwa obiekty, w których powstały cztery nowoczesne pracownie naukowe i stanowiska badawcze wraz z laboratoriami. Dziś Dwór w Ostoi jest miejscem, gdzie prowadzone są badania wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Odbywają się tutaj liczne szkolenia, seminaria i konferencje. Dwór jest też doskonałym miejscem do organizacji spotkań biznesowych czy imprez rodzinnych. - Zapraszamy do Ostoi, przybliżamy praktyczne zastosowanie ekologicznych technologii - mówi dyrektor ośrodka, dr inż. Patrycja Rogalska.

Ekologiczna miniprzystań

II miejsce w kategorii infrastruktura ekologiczna zajęła gmina Iława.

Na terenie gminy Iława nad jeziorem Jeziorak w 2012 roku powstała ekologiczna miniprzystań żeglarska w Siemianach. Celem projektu "Budowa ekologicznej miniprzystani wraz z systemami odbioru i segregacji odpadów na wybranych obszarach regionu warmińsko-mazurskiego - gmina Iława" była ochrona środowiska wód i brzegów jeziora Jeziorak w Siemianach. Umożliwiło to wzrost atrakcyjności tego najdłuższego jeziora w Polsce. - Z wielką przyjemnością zapraszam Państwa do położonej nad Jeziorakiem pięknej i gościnnej gminy Iława - mówi Krzysztof Harmaciński, Wójt gminy Iława.

Pomysł na ekoenergię

III miejsce w kategorii infrastruktura ekologiczna zajęła gmina Przywidz.

Gmina Przywidz, jako jedna z nielicznych gmin w województwie pomorskim, zrealizowała projekt budowy instalacji solarnych - "Słońce w Przywidzu". Jego realizacja wpłynęła na zmniejszenie wykorzystywania tradycyjnych źródeł energii na rzecz energii ze źródeł odnawialnych. Instalacje solarne zapewniają około

50 proc. energii, potrzebnej w skali roku do podgrzania wody użytkowej. Projekt zakładał budowę solarów na budynkach gminnych oraz na prywatnych posesjach. - Efekty już są widoczne, i te ekologiczne, ekonomiczne i społeczne - mówi Wójt gminy Marek Zimakowski.

Konkurs o tytuł "przyjaznej wsi"

Już od kilku lat setki gmin z naszego kraju ubiegają się o tytuł "Przyjaznej Wsi" nadawany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Konkurs organizowany w ramach działalności Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich ma na celu wyłonienie najlepszego projektu, współfinansowanego z funduszy europejskich, wspierającego rozbudowę infrastruktury na terenach wiejskich. Polska wieś jest prawdziwą ostoją tradycji i kultury, ale żeby przetrwać, musi się przekształcać, dostosowywać do nowej rzeczywistości społeczno-

-gospodarczej. Niezwykle ważne jest, aby w dobie globalizacji zachowała jednocześnie wszystko to, co stanowi o jej wartości dla mieszkańców i turystów.

Szczegółowe informacje:

Sekretariat Centralny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA, ul. Wspólna 30, 00-930 Warszawa, tel. 22 623-19-01, [email protected], [email protected], www.ksow.pl w zakładce Przyjazna Wieś