Do spotkania odniósł się w czwartkowym (24 lutego) orędziu prezydent Andrzej Duda mówiąc, że Polska jest w stałym kontakcie z sojusznikami z NATO. "W Warszawie odbędzie się spotkanie państw naszego regionu, a w Brukseli specjalny szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego" - powiedział prezydent. " Jesteśmy zjednoczeni, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim krajom sojuszu" - dodał.
Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot w rozmowie z PAP przyznał, że sytuacja dotycząca szczytu jest dynamiczna, więc szczegółowa lista gości będzie znana dopiero w piątek, 25 lutego.
ZOBACZ TEŻ: Ukraina. Rosja bombarduje Kijów! Są ofiary WOJNA NA UKRAINIE [RELACJA NA ŻYWO]
Przyznał także, że spotkanie odbędzie się najpewniej w formacie hybrydowym. Z kolei szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch przekazał PAP, że ustalenia na temat tego, że taki szczyt się odbędzie, zapadły podczas rozmów prezydenta Dudy z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą oraz z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.
Minister dodał, że prezydenci tych państw potwierdzili swoją obecność. Prezydent Czech Milosz Zeman będzie uczestniczył w spotkaniu w sposób zdalny.
Bukaresztańska Dziewiątka (B9) zawiązana została z inicjatywy Polski i Rumunii; należą do niej kraje położone na wschodniej granicy NATO:
- Bułgaria,
- Czechy,
- Estonia,
- Litwa,
- Łotwa,
- Polska,
- Rumunia,
- Słowacja
- i Węgry.