Mufti Tomasz Miśkiewicz: Jedziemy z katolikami na tym samym wózku

2011-10-25 4:00

Polska wspólnota muzułmańska ma ten sam problem co wspólnoty katolickie. Młodzi nie tylko odchodzą od tradycji i religii, ale też - przez tempo życia - nie mają czasu dla rodzin, więc zagrożone są więzi

- "Super Express": - W Polsce i na Zachodzie wiele mówi się o kryzysie religijności, zwłaszcza wśród młodych. Jak to wygląda z punktu widzenia polskich muzułmanów?

- Kryzys religijności i postępująca laicyzacja nie dotyka tylko jednego wyznania. Sytuacja polskich muzułmanów jest więc podobna, choć oczywiście skala tego problemu jest nieco mniejsza. Nasza społeczność nie jest tak liczna, funkcjonuje więc też nieco inaczej.

- Jakiś czas temu widziałem jednak opinie, że zwiększyła się ilość konwersji na islam wśród Polaków, którzy nie urodzili się w społeczności muzułmańskiej. To zjawisko zanika?

- Nie powiedziałbym, żeby zanikało. To nadal jest widoczne, ale też nigdy nie miało i nie będzie miało to zapewne charakteru masowego. Dla nas znacznie większym problemem jest postępująca laicyzacja w rodzinach tradycyjnie religijnych.

- Czyli to, na co narzekają też katoliccy księża, jedziecie z katolikami na tym samym wózku?

- Niestety tak to wygląda. Tam, gdzie dwoje rodziców jest wierzącymi muzułmanami, ale ich dzieci dotyka to samo, co ma miejsce w rodzinach katolickich. Tracą z tym kontakt, nie czują tej potrzeby, te więzi się zrywają.

- Potraficie temu przeciwdziałać? Czy tylko siadacie i narzekacie na młodzież?

Oczywiście próbujemy. Organizujemy spotkania, warsztaty... Niestety, trzeba sobie zdać sprawę z tego, że problem nie leży w religii. Pewne naturalne dziś procesy uderzają nie tyle w wiarę, ile w utrzymanie i integralność rodziny jako takiej. Brak czasu, zapracowanie i zaganianie. Brak czasu nie tylko na sprawy religijne, ale też dla najbliższych. Takie są realia, w jakiś sposób nawet wizytówka współczesnego świata.

- Na Zachodzie duchowni muzułmańscy często podkreślają, że ich sytuacja wygląda bez porównania lepiej niż pozostałych Kościołów...

- Tak, ale bardzo trudno porównywać te dwie rzeczywistości. Z wielu powodów. Tam jest wielu nowoprzybyłych imigrantów - muzułmanów wywodzących się z regionów, gdzie religijne tradycje są szczególnie silne. Polscy muzułmanie to społeczność żyjąca w Polsce zazwyczaj od stuleci, nie mająca nic z charakteru diaspor imigranckich.

Mufti Tomasz Miśkiewicz

duchowny muzułmański

Artykuł pochodzi z nowego tygodnika opinii: "to ROBIĆ!"

Tygodnik to ROBIĆ! ukazuje się w każdy wtorek jako bezpłatny dodatek do Super Expressu.