Morawiecki pożegnał Jerzego Połomskiego. Te słowa łapią za serce

i

Autor: AKPA(2)

Wzruszające!

Premier Morawiecki pożegnał Jerzego Połomskiego. Te słowa łapią za serce

2022-11-15 8:46

- Dotarła do mnie smutna wiadomość o śmierci Jerzego Połomskiego - wielkiego artysty i przede wszystkim legendy polskiej estrady - napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że liczne przeboje artysty towarzyszyły całym pokoleniom Polaków.

W poniedziałek w Skolimowie zmarł w wieku 89 lat piosenkarz Jerzy Połomski. Do najbardziej znanych piosenek, wykonywanych przez Połomskiego, należą m.in. "Cała sala śpiewa" i "Bo z dziewczynami".

"Dotarła do mnie smutna wiadomość o śmierci Jerzego Połomskiego – wielkiego artysty i przede wszystkim legendy polskiej estrady" - napisał w poniedziałek wieczorem na Facebooku premier. Jak podkreślił szef rządu, liczne przeboje Połomskiego towarzyszyły całym pokoleniom Polaków, bo występował on na polskich ale też zagranicznych scenach przez ponad 60 lat. "Wyróżniony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski bez wątpienia był ważną osobowością naszej kultury. Niech spoczywa w pokoju" - napisał Morawiecki.

Jerzy Połomski odszedł w wieku 89 lat

Jerzy Połomski urodził się 18 września 1933 roku w Radomiu jako Jerzy Pająk. Jako aktor zadebiutował w 1957 roku na deskach warszawskiego Teatru Buffo, później występował w Teatrze Syrena, grał role dramatyczne, m.in. Poetę w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego, króla Jana Kazimierza w "Mazepie" Juliusza Słowackiego, tytułową rolę w sztuce Maksyma Gorkiego "Jegor Bułyczow i inni".

Na przełomie lat 60. i 70. Połomski stał się jednym z najpopularniejszych artystów estradowych w Polsce. Wylansował takie przeboje jak "Cała sala śpiewa", "Daj", "Bo z dziewczynami" czy "Komu piosenkę?". W 1959 r. Połomski zadebiutował jako solista, nagrywając swojego pierwszego longplaya pod tytułem "Podwieczorek z piosenką". Kolejne płyty - m.in. "Nie zapomnisz nigdy" (1972), "Warszawa moja miłość" (1974), "Z tobą świat nie ma wad" (1976) - utwierdziły jego pozycję jako jednego z czołowych piosenkarzy w kraju. W późniejszych latach kariery, Połomski wydawał także płyty z przedwojennymi piosenkami - "Przedwojenne przeboje" (1994) - a także kolędami i piosenkami świątecznymi - "Kolędy i pastorałki śpiewa Jerzy Połomski" (1998).

W czasach największej popularności Połomski koncertował m.in. w Anglii, Danii, Czechosłowacji, na Węgrzech, w ZSRR, Jugosławii, RFN, Szwecji, Francji a nawet na Kubie. Wielokrotnie występował także w ośrodkach polonijnych w Stanach Zjednoczonych. Śpiewał z wieloma artystami scenicznymi. W duecie występował m.in. Ireną Santor, Tatianą Okupnik czy Anią Wyszkoni. W 2009 r. piosenkarz otrzymał nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt działalności artystycznej.

Dwukrotnie - w 1967 i 69 roku - został wyróżniony tytułem najpopularniejszego piosenkarza Polonii Amerykańskiej. W 1974 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, przy okazji jubileuszu Polski Ludowej. W 2000 r. Połomskiego wyróżniono Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2016 roku otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

W ostatnim okresie życia piosenkarz przebywał w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.

Nie żyje Jerzy Połomski. Jego przeboje nuciła cała Polska.
Sonda
Jaka piosenka Jerzego Połomskiego podoba ci się najbardziej?
Listen to "Kto zastąpi Morawieckiego? Łaska pańska na Jarosławie Kaczyńskim jeździ - dr Oczkoś. EXPRESS BIEDRZYCKIEJ" on Spreaker.