Zespół do spraw Polityki Polarnej Państw. Czym będzie się zajmował?
Premier Mateusz Morawiecki zarządzenie podpisał 28 stycznia 2022 roku. Zespół do spraw Polityki Polarnej Państw rozpocznie swoją działalność w czwartek, 3 lutego br. Jak wynika z treści dokumentu, zespół ma zajmować się aktywnością naukowo-badawczą, działaniami i inicjatywami w wymiarze polityki międzynarodowej i dyplomacji, a także monitorowaniem współpracy z instytucjami odpowiedzialnymi za politykę polarną w innych państwach oraz z organizacjami i forami międzynarodowymi o charakterze regionalnym i wielostronnym odpowiedzialnymi za politykę polarną.
Zobacz koniecznie: Lewica murem za Matą! Nie uwierzycie, co przyniosła posłanka! [WIDEO]
Internauci rozbawieni do łez
Nie trzeba było długo czekać. Na Twitterze natychmiast pojawiły się żarty nawiązujące do “przewodniczącego misiewicza polarnego” i bezlitosne drwiny z powołania Zespołu.
Polityka polarna to poważna sprawa
Pomimo tego, że temat polityki polarnej Polski może na pierwszy rzut oka wydawać się dosyć zabawny, to sprawa jest jednak poważna. Jak czytamy w rozporządzeniu, "współczesne zmiany środowiska zachodzące w regionach polarnych wskazują, że obszary te ulegają wyraźnej transformacji, której skutki mogą mieć poważne konsekwencje dla istnienia wielu ekosystemów". Zaś postępujące zmiany klimatyczne wiążą się z "pewnymi perspektywami i możliwościami, które też należy mieć na uwadze. Topniejące lody mogą na przykład otworzyć nowe możliwości transportowe".
Przeczytaj także: Wizyta Mateusza Morawieckiego na Ukrainie. Padły znaczące słowa, Polacy wstrzymali oddech
Nie można również zapominać, że Arktyka to obszar kluczowy z punktu widzenia pozyskiwania drogocennych dóbr. Znajdują się tam ogromne złoża ropy naftowej i gazu ziemnego. Sprawia to, że terenem tym interesuje się m.in. Rosja, zajmująca ponad połowę wybrzeża Oceanu Arktycznego, dla której ten rejon świata jest strategicznym punktem.