Mateusz Morawiecki

i

Autor: PAP/Radek Pietruszka

Premier na otwarciu Domu Polskiego

Mocne wystąpienie Mateusza Morawieckiego w Davos. Premier nie owija w bawełnę

2023-01-17 20:43

Mateusz Morawiecki bierze udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Podczas swojego wystąpienia we wtorek, 17 stycznia premier nawiązał do sytuacji na Ukrainie. - Działając na rzecz pokoju, działamy nie tylko po to, by ocalić suwerenność, niepodległość, integralność terytorialną Ukrainy; działamy po to, aby ocalić całą Europę - podkreślił Morawiecki podczas otwarcia Domu Polskiego w Davos.

Mateusz Morawiecki w Davos: To walka na rzecz bezpieczeństwa całego świata

Zdaniem Mateusza Morawieckiego, działania antyputinowskie służą temu, by "Europa nie musiała się czuć jak oblężona twierdza i zastanawiać się, kto może być następną ofiarą kolonializmu, imperializmu i dominacji rosyjskiej". Premier dodał, że to ogromne wyzwanie, z którym mierzy się cały świat. Podkreślał jednocześnie, że Polska w tym wyzwaniu odgrywa rolę zasadniczą. - Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi i wiemy dobrze, czego potrzebują. Wiemy dobrze, że ich barykady, ich walka, to jest także nasza walka na rzecz bezpieczeństwa Polski, bezpieczeństwa Europy, myślę, że śmiało można powiedzieć, że bezpieczeństwa całego świata - zaznaczył Mateusz Morawiecki i wskazał, że kolejnym dużym wyzwaniem jest przebudowa gospodarcza, energetyczna całego świata, a zwłaszcza Europy. Jak mówił, mamy do czynienia ze zmianą dotychczasowych polityk czasem nawet o 180 stopni. - Wiemy doskonale, że nasi partnerzy z UE chcieli polegać na Rosji jako dostawcy gazu, tanich surowców i w oparciu o te tanie surowce naturalne eksportować swoje towary - mówił premier, dodając, że ten model gospodarczy zakończył się 24 lutego 2022 roku, czyli w dniu wybuchu wojny na Ukrainie. 

Mateusz Morawiecki chce dawać wędkę, a nie tylko rybę

Szef polskiego rządu zwrócił uwagę, że od pewnego czasu w Davos pojawiał się temat bardziej zrównoważonego rozwoju świata i Europy. - Ten trzeci wielki temat tutaj dyskutowany, to rozwój sprawiedliwy, bardziej solidarny - powiedział  Mateusz Morawiecki, dodając, że chodzi o takie przebudowanie systemów finansowych i fiskalnych, aby można było "zaoferować wędkę, a nie tylko rybę". Zdaniem premiera, to co było wizytówką Polski przez ostatnie kilka lat, czyli walka z rajami podatkowymi, staje się dzisiaj coraz bardziej mainstreamowym hasłem. - Wierzę, że w ten sposób również przyczynimy się do budowy bardziej trwałego sprawiedliwego porządku gospodarczego i społecznego dla Europy i Polski - powiedział Mateusz Morawiecki. Jak ocenił, Polska jest dziś "międzynarodowym think tankiem". - Jesteśmy dzisiaj zasobem intelektualnym, z którego korzystają różni możni decydenci z całego świata i chcemy służyć naszą radą, gościnnością i chcemy być częścią wolnego transatlantyckiego świata, który przywróci stabilność, sprawiedliwość w tej części świata. Przywróci pokój, bezpieczeństwo i rozwój - podsumował premier.

Politycy od Kuchni - Mateusz Morawiecki