Mirosław Skowron

i

Autor: Anna Garwolińska Mirosław Skowron Redaktor działu Opinie Super Exrpessu

Mirosław Skowron dla "Super Expressu" o nowym rządzie: Test przed odlotem?

2019-11-16 5:04

Mateusz Morawiecki, pierwszy tego imienia, prezes Rady Ministrów, Król Andalów, Rhoynarów i Pierwszych Ludzi, były wicepremier, minister finansów, minister rozwoju, król Siedmiu Królestw, syn swojego ojca, Pan Smoczej Skały, były szef Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, Wyzwoliciel z Okowów, były członek Rady Gospodarczej przy premierze Tusku, były prezes BZ WBK, ojciec smoków, były radny Wrocławia, były konsul honorowy Republiki Irlandii i jakie tam jeszcze funkcje w swoim dość krótkim żywocie politycznym sprawował, został właśnie ministrem sportu.

Nie wiem, jak to wpłynie na sport. Może we wbitej w dumę reprezentacji piłki nożnej poczuje się zobowiązany do biegania ktoś oprócz Lewandowskiego? Na pewno jest to jednak decyzja mająca olbrzymi potencjał kreowania memów i dowcipów w internecie, a także decyzja co najmniej zaskakująca.
W życiu bym nie pomyślał, że ten tajemniczy facet, którego PiS ma przekupić, żeby odbić Senat z rąk opozycji, to właśnie Morawiecki. Przez całe tygodnie słuchałem też analityków tłumaczących, że pozycja Morawieckiego w rządzie wzrosła, a tu tymczasem: ministerstwo sportu. I premier jako substytut Otylii Jędrzejczak. Litości…
Mówiąc poważniej, premier Morawiecki ma przed sobą olbrzymie wyzwanie. I nie jest to wyzwanie dotyczące gospodarki czy innych jednak jakoś przewidywalnych dziedzin. Jest to wyzwanie dotyczące ministrów rządu, którym kieruje, a także polityków ugrupowania, którym kieruje tzw. zwykły poseł. Pomimo solennych zapewnień ministrów i polityków PiS istnieje duże prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że druga kadencja u władzy objawi się tym, iż wielu z nich odbije, wielu z nich się zapomni.

W pierwszej kadencji ta choroba dopadała jeszcze stosunkowo nielicznych. Zdarzyło się Beacie Szydło z jej histerycznym „pieniądze się należały”, zdarzyło się Markowi Kuchcińskiemu z jego niełamaniem prawa. W takich sytuacjach wychodził jednak gajowy Kaczyński i przypominał, że być może jednak „się nie należały”, a marszałek może sobie do końca kadencji pojeździć samochodem.
Pytanie, czy czereda, mając np. świadomość, że trzecia kadencja może się już nie trafić, nie zacznie się zachowywać tak, iż opanowywać nie będzie już czego. Czy idąc w ślady prezesa NBP Glapińskiego i prezesa NIK Banasia, uznają, że lepsza fucha już im się w życiu nie przydarzy i można się umościć tu i teraz, nie oglądając się na człowieka, przed którym jeszcze niedawno trzaskało się obcasami?