Jak stwierdził Siekierski podczas czwartkowej konferencji prasowej, polska prezydencja będzie oczekiwać od nowej Komisji Europejskiej wizji polityki rolnej na okres po 2027 r.
- Będziemy formułować nowe kierunki, pracować nad przygotowaniem nowych polityk w poszczególnych obszarach - zaznaczył.
Według ministra jednym z ważniejszych obszarów będzie kontynuacja prac nad rozwojem technik genomowych, które przystosowują rośliny uprawne do wyzwań klimatycznych i środowiskowych, takich jak susza czy nowe choroby.
- Uważamy, że to dobra odpowiedź na wyzwania środowiskowe i klimatyczne. Nie jest to wprowadzanie obcych genów, te prace służą zwiększeniu odporności i możliwości produkcyjnych roślin - wyjaśnił.
- Tu są duże dokonania poprzednich prezydencji; myśmy bardzo zabiegali o to, by była równość w dostępie do osiągnięć hodowlanych, żeby nie były poszkodowane małe firmy hodowlane, które ze względu na swoją słabszą pozycję ekonomiczną przegrywają konkurencję z wielkimi korporacjami w tym zakresie - wyjaśnił szef resortu rolnictwa.
Minister zaznaczył, że jeżeli chodzi o sprawy związane ze Wspólną polityką Rolną, to był już prezentowany dialog strategiczny, a teraz oczekiwane jest zaprezentowanie przez komisarza ds. rolnictwa wizji dla rolnictwa i wyżywienia.
- Ten dokument ma być dokumentem, który prezentuje stanowisko Komisji Europejskiej wobec tych wszystkich kierunków, w których KE zamierza wprowadzić zmiany i ma być przygotowaniem do nowego sformułowania WPR po 2027 roku - powiedział Siekierski.
Minister rolnictwa dodał, że główną treścią polskiej prezydencji ma być bezpieczeństwo w różnych wymiarach, a w obszarze rolnictwa chodzi o bezpieczeństwo żywnościowe.
- Chcemy kontynuować przegląd Zielonego Ładu, aby utrzymać i rozwinąć rozwiązania racjonalizujące, aby przyjmował formę przyjazną dla środowiska, ale i akceptowalną dla rolników, zmniejszającą obciążenia administracyjne - powiedział. - Chcemy się też zajmować sprawami związanymi z rozwojem obszarów wiejskich, aby na rzecz ich rozwoju działały różne polityki, a ta działalność powinna być finansowana z różnych źródeł -stwierdził.
Siekierski podkreślił, że podczas prezydencji Polska chce się zajmować także sprawami zewnętrznymi, takimi jak umowa z Mercosur oraz przygotowanie do akcesji do UE Ukrainy. Chodzi o dalszą współpracę po 5 czerwca 2025 r., gdy przestanie obowiązywać obecna umowa handlowa UE-Ukraina. "Będziemy chcieli znacznie ograniczyć otwartość UE na towary z Ukrainy, bo to narusza stabilność rynków europejskich, ale także będziemy mówić o tym, jaka powinna być Wspólna Polityka Rolna związana z rozszerzeniem Unii o Ukrainę czy o inne kraje" - dodał.
Podczas polskiej prezydencji przewidziano kilka nieformalnych spotkań, na różnym szczeblu. Najważniejsze z nich - jak wskazał szef MRiRW - nieformalne spotkanie ministrów rolnictwa UE odbędzie się 15-17 czerwca w Warszawie. Przewidziane są też dwie konferencje - 5 czerwca w Warszawie na temat Wspólnej Polityki Rolnej dla bezpieczeństwa żywnościowego oraz 8-10 maja w Poznaniu Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi.