Marlena Maląg: Uchodźcy zostaną objęci wszystkimi świadczeniami

i

Autor: @MalagMarlena/ FACEBOOK Marlena Maląg: Uchodźcy zostaną objęci wszystkimi świadczeniami

Będzie waloryzacja 500 plus? Minister Marlena Maląg jednoznacznie. To już pewne!

2022-01-14 10:42

Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, pytana w Radiu Plus, czy rodziny korzystające z 500 plus mogą liczyć na wzrost tego świadczenia, powiedziała jasno: "Sukcesywnie wprowadzamy kolejne programy, jak Dobry start czy świadczenie matczyne, teraz wprowadzamy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Wprowadzamy nowe instrumenty, które, jak mówią młodzi ludzie, są potrzebne". Jednak na waloryzację 500 plus w tym roku nie ma co liczyć.

Marlena Maląg zapytana wprost, czy będzie waloryzacja 500 plus w 2022 roku odparła: - W tym roku waloryzacji na pewno nie przewidujemy, widzimy w jakim trudnym jesteśmy czasie, ruszają tarcze antyinflacyjne bo rzeczywiście inflacja jest bardzo wysoka. Wiemy dobrze, że jest spowodowana nie działaniami rządu polskiego, tylko światową gospodarką.  Prowadzący "Sedno sprawy" Jacek Prusinowski, zapytał Maląg, czy skoro w tym roku rządzący nie przewidują waloryzacji 500 plus, to czy następny rok, będący rokiem wyborczym, byłby dobrym czasem na wprowadzenie waloryzacji. - To są za daleko idące wnioski, abyśmy w tym trudnym czasie dzisiaj mówili Polakom, że szanowni państwo czekajcie, zwaloryzujemy 500 plus. Nie, my dzisiaj mówimy, że wprowadzamy kolejne świadczenia, które przede wszystkim mają właśnie mienić sytuację polskich rodzin i są szyte na miarę potrzeb, a więc nie zawsze waloryzacja rozwiązuje sytuację, tylko właśnie wprowadzanie nowych rozwiązań prorodzinnych finansowych, ale także zmiany w obszarze polityki prorodzinnej i to, co jest potrzebne młodym ludziom po to, aby podejmowali odpowiedzialne decyzje.

Co z 14 emeryturą? Minister Maląg wyjaśnia 

Marlena Maląg była też pytana o 14. emeryturę i tegoroczną waloryzację. - 14 emerytura to jednorazowe świadczenie w roku 2021. Taką ustawę przyjmowaliśmy. Kolejnym rozwiązaniem było przygotowanie Polskiego Ładu, który ma zmienić sytuację emerytów. Czy zostanie podjęta decyzja o 14 emeryturze? Poczekajmy. Zamiast niej, wprowadziliśmy rozwiązania z Polskiego Ładu, jeżeli jednak będzie taka decyzja i potrzeba, na pewno świadczenie będzie wprowadzone (…) Na początku lutego podamy wskaźnik waloryzacji rent i emerytur. Na pewno będzie wyższa, niż ta założona przy budżecie państwa. Na pewno to będzie co najmniej 7 procent - wyjaśniła minister Maląg.

Marlena Maląg w czasie rozmowy mówiła też o reformie systemu orzecznictwa dotyczącego osób niepełnosprawnych: - Plany są takie, że zrobimy pierwszy krok, a więc zmiana orzekania o niesamodzielności. To nam pozwoli uszczelnić w końcu system i zacząć wprowadzać zmiany (...) czyli na przykład realizację orzeczenia TK z 2014 roku. Musiałoby to się zadziać od początku 2023 roku.

ZOBACZ>>>UWAGA: Rząd podwyższy waloryzację emerytur! Dotarliśmy do najnowszych wyliczeń

Sedno Sprawy - Marlena Maląg
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE