Marlena Maląg

i

Autor: Paweł Jaskółka/Super Express Marlena Maląg

WAŻNA ZAPOWIEDŹ

Minister Maląg zapewnia: Rząd będzie kontynuował wszystkie programy kierowane do rodzin

2023-01-01 8:04

- Bez względu na to, co przyniesie 2023 rok, rząd Zjednoczonej Prawicy będzie kontynuował wszystkie programy kierowane do rodzin, ponieważ to od rodzin zależy przyszłość kraju. Będziemy wspierać każdego rodzica w trudzie wychowania, będziemy troszczyć się o każde dziecko, by zapewnić mu jak najlepsze warunki do rozwoju i realizacji marzeń - powiedziała PAP minister Marlena Maląg, szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Szefowa MRiPS zapewnia o wsparciu dla rodzin w 2023 roku

Minister podkreśliła, że kontynuowany będzie m.in. uruchomiony w minionym roku Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. - Tym programem objęliśmy już 610 tys. dzieci, a do rodzin trafiło 3,5 mld zł. Oczywiście nadal realizowany będzie również program +Rodzina 500 plus+, w ramach którego wypłaciliśmy już 213 mld zł - przekazała szefowa MRiPS. Dodała, że budżety rodzin będzie odciążał również program "Dobry Start", poprzez który w minionym roku do rodzin trafiło 1,4 mld zł.

- Obecnie bardzo ważnym wsparciem jest Karta Dużej Rodziny, dzięki której rodziny wielodzietne mogą liczyć na zniżki m.in. w sklepach spożywczych, odzieżowych, na stacjach paliw. Co ważne, posiadacze Karty Dużej Rodziny mają również prawo do większego limit zużycia energii przy gwarantowanej cenie - wskazała minister Marlena Maląg. Zwróciła uwagę, że rodzice bardzo często wskazują, jak ważne jest dla nich wsparcie w łączeniu życia zawodowego z rodzinnym. Zdaniem minister, jednym z ważniejszych obszarów w tym zakresie jest system opieki żłobkowej. - Był on bardzo zaniedbany w okresie rządów PO-PSL. Gdy przejmowaliśmy władzę w 2015 r. w Polsce były jedynie 84 tys. miejsca opieki. Obecnie mamy ich już blisko 230 tys. Dzięki zapowiedzianej przed kilkoma tygodniami nowej odsłonie programu Maluch plus w najbliższych latach przybędzie kolejne 100 tys. nowych miejsc w żłobkach- podkreśliła szefowa resortu rodziny.

CZYTAJ: Sytuacja na polskim rynku pracy jest stabilna? Tak twierdzi minister Maląg

Jak zaznaczyła, równolegle kontynuowany będzie uruchomiony w minionym roku program dofinansowania do pobytu w żłobku. - Dofinansowanie przyznano już dla 150 tys. maluchów, dzięki temu w kieszeniach rodzin pozostało w sumie ponad 330 mln zł - podała minister Maląg. Zapowiedziała ponadto, że w tym roku do Kodeksu pracy na stałe zostanie wpisana praca zdalna, co również ma być dużym udogodnieniem dla pracujących rodziców. Nowelizacją Kodeksu pracy jest jeszcze na etapie prac parlamentarnych. W połowie grudnia poprawki do noweli zgłosił Senat. Regulacja trafiła z powrotem do Sejmu.

Minister rodziny przypomniała o tegorocznym wzroście płacy minimalnej. - Dbamy też o to, aby wysokość wynagrodzeń również była godna, dlatego w tym roku dwukrotnie podwyższymy płacę minimalną – do 3490 zł od 1 stycznia 2023 roku i 3600 zł od 1 lipca 2023 roku - przypomniała szefowa MRiPS.

Wskazała również na wsparcie seniorów, w tym na waloryzację rent i emerytur, która w tym roku będzie kwotowo-procentowa. - Najniższe świadczenia wzrosną o co najmniej 250 zł. To historyczna podwyżka. Dodatkowo, podobnie jak w latach ubiegłych, i w tym roku portfele emerytów zasili również 13 i 14 emerytura. Decyzja w tej sprawie została już podjęta – to wyraz szacunku i uznania dla osób starszych - podkreśliła Marlena Maląg.

Sonda
Jak oceniasz sytuację polityczną w Polsce?
Forum w Karpaczu 2022: Marlena Maląg