Magdalena Rzeczkowska

i

Autor: Piotr Grzybowski/SUPER EXPRESS Magdalena Rzeczkowska

Krajowy Plan Odbudowy

Minister finansów o KPO: liczymy, że środki trafią do Polski

2022-09-24 10:48

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska podczas rozmowy z RMF FM podkreśliła, że Polska zrealizowała oczekiwania Komisji Europejskiej. W związku z tym liczą, że środki w ramach Krajowego Planu Odbudowy trafią do Polski.

Minister finansów o środkach z KPO

"Liczymy na to, że te środki z KPO do Polski trafią, bo Polska zrealizowała oczekiwania Komisji Europejskiej i na poziomie dyskusji eksperckiej cały czas te uzgodnienia trwają" - powiedziała minister na antenie radia RMF.

"Proszę zauważyć, że dwa ważne dokumenty - porozumienie finansowe i porozumienie pożyczkowe, zostały dopiero co zaakceptowane przez Komisję Europejską" - dodała.

Ultimatum ze strony Unii Europejskiej

W czwartek na uniwersytecie Princeton w USA przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła, że Polska nie dostanie pieniędzy z KPO, jeśli nie przywróci niezależności sądownictwa.

Forum w Karpaczu 2022: Magdalena Rzeczkowska

Polska vs Unia Europejska. "Trwają rozmowy"

Rzeczkowska, proszona o komentarz do wypowiedzi Ursuli von der Leyen stwierdziła, że słowa przewodniczącej KE "stoją w sprzeczności w stosunku do tego, co się dzieje na poziomie formalnym".

Szefowa resortu finansów podkreśliła, że rozmowy, które są prowadzone z Komisją Europejską cały czas trwają i dotyczą konkretnych formalności, które są potrzebne do tego, żeby pieniądze z KPO do Polski popłynęły. "Mówię tutaj o uzgodnieniach, porozumieniach. Zostało jeszcze porozumienie operacyjne dotyczące kamieni milowych, definicji kamieni milowych, nad którym pracujemy" - stwierdziła.

Jak wyjaśniła, projekty, które miały być finansowane z środków z KPO są realizowane dzięki prefinansowaniu z Polskiego Funduszu Rozwoju. Rzeczkowska podkreśliła jednocześnie, że najważniejsze środki unijne, czyli fundusze strukturalne i fundusze spójności, nie są zagrożone.

Krajowy Plan Odbudowy: finanse, sądownictwo, inwestycje

Komisja Europejska na początku czerwca br. zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. KE zaznaczyła m.in., że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".

Nowelizacja ustawy o SN

15 lipca weszła w życie zainicjowana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, zgodnie z którą przestała istnieć Izba Dyscyplinarna. W jej miejsce powstała Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Prezydent podkreślał, że jego celem jest naprawienie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju oraz "danie rządowi narzędzia" do zakończenia sporu z KE i odblokowania KPO.

Ursula von der Leyen o KPO

Pod koniec lipca szefowa KE Ursula von der Leyen powiedziała "DGP", że aby otrzymać środki z KPO, Polska musi wywiązać się ze zobowiązań podjętych w celu zreformowania systemu środków dyscyplinarnych. Przyznawała, że nowe prawo jest ważnym krokiem, jednak "nowa ustawa nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej".

Von der Leyen podkreślała, że Polska musi również w pełni zastosować się do postanowienia TSUE, co jeszcze nie nastąpiło. "W szczególności nie przywrócono do orzekania zawieszonych sędziów i nadal obowiązuje dzienna kara finansowa" - dodała. 

Sonda
Czy środki z KPO są nam potrzebne?