Nowe rozdanie w TVP
Dla wielu poniedziałkowe posiedzenie Rady Mediów Narodowych było szokiem. Od razu po tym, jak Kurski został odwołany z funkcji prezesa TVP, Rada wybrała jego następcę. Za Mateuszem Matyszkowiczem głosowało troje członków rady: Krzysztof Czabański, Piotr Babinetz i Joanna Lichocka. Przeciw był Krzysztof Kwiatkowski, a Marek Rutka wstrzymał się od głosu. Nieznane są przyczyny odwołania Kurskiego. Były prezes dał do zrozumienia, że decyzja była z nim uzgodniona, ale według doniesień mediów, prezes PiS Jarosław Kaczyński miał nie być zadowolony z tego, w jakim kierunku zmierzała telewizja publiczna. Nowy szef TVP ma postawić ją na właściwe tory. Telewizją ma zarządzać jednoosobowo.
Prezes Matyszkowicz z wizytą w siedzibie PiS
Nie minął tydzień od wielkich zmian, a nowy prezes TVP pojawił się w słynnej siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie. O czym Mateusz Matyszkowicz rozmawiał z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim – nie wiadomo. Szef telewizji nie odpowiedział na wysłane przez nas pytania w tej sprawie. Można się domyślać, że panowie omówili zaplanowane zmiany w funkcjonowaniu telewizji.
Życiorys nowego szefa TVP
Mateusz Matyszkowicz pochodzi z Żywca, gdzie ukończył szkołę średnią. Z Telewizją Polską związany jest od kilku lat. W latach 2016–2017 był dyrektorem TVP Kultura, a potem dyrektorem TVP1 (2017–2018). Z wykształcenia jest filozofem, a studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie uczęszczał m.in. na zajęcia prof. Ryszarda Legutki (obecny europoseł PiS). Od 2013 roku pełni funkcję redaktora naczelnego kwartalnika „Fronda Lux”.
Przed przyjściem do TVP pracował m.in. w Radiu Wnet oraz w Telewizji Republika, gdzie prowadził magazyn literacki „Literatura na trzeźwo”. W Programie III Polskiego Radia prowadził z kolei swoją audycję „Chuligan literacki”. W listopadzie 2017 został także członkiem Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Mateusz Matyszkowicz jest także autorem kilku publikacji i tłumaczeń.