Profesor Marian Zembala

i

Autor: Katarzyna Zaremba/SUPER EXPRESS Profesor Marian Zembala

Prof. Marian Zembala. RODZINA była dla niego najważniejsza: żona Hanna i dzieci. Kim są bliscy zmarłego profesora?

2022-03-21 11:12

Nie żyje profesor Marian Zembala, znany kardiolog i wieloletni dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, a także były minister zdrowia i poseł. Prof. Marian Zembala prywatnie był żonaty z Hanną Zembalą, z którą miał czworo dzieci: Michała, Joannę, Małgorzatę i Pawła. Kim są bliscy zmarłego profesora Zembali?

Prof. Marian Zembala nie żyje. Wybitny chirurg i kardiolog został znaleziony martwy w basenie przy swoim domu. Sprawą śmierć Mariana Zembali zajęły się policja i prokuratura, które badają okoliczności odejścia profesora. Jego ciało odkryto w sobotę 19 marca 2022. Prokuratura zdecydowała, że musi zostać przeprowadzona sekcja zwłok. Profesor Zembala miał 72 lata. Co wiemy o jego rodzinie i bliskich?

Kim są dzieci prof. Mariana Zembali? Syn Michał poszedł w ślady ojca

Prof. Marian Zembala wraz z żoną Hanną, którą sam nazywał Anią, doczekał się czwórki dzieci. Dziś już są dorosłe, a dwoje z nich poszło w ślady ojca i zostało lekarzami. To syn Michał Zembala, urodzony w 1976 roku, który jest kardiologiem i obecnie pracuje w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu jako ordynator Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Płuc oraz Mechanicznego Wspomagania Krążenia. To on we wzruszających słowach pożegnał ojca.

SPRAWDŹ: Pogrzeb prof. Mariana Zembali. Kiedy ostatnie pożegnanie wybitnego kardiochirurga?

Drugim dzieckiem Zembali jest córka Joanna, urodzona w 1977 roku, która także jest lekarką. Jest ona absolwentką kilku kierunków:

  • Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (specjalizacja: zdrowie środowiskowe i profilaktyka chorób środowiskowo-zależnych),
  • iberystyki na Uniwersytecie Śląskim (specjalizacja: językoznawstwo i literaturoznawstwo),
  • dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim (specjalizacja: public relations)
  • oraz MBA w ochronie zdrowia na Uczelni Łazarskiego.

Joanna Zembala to wieloletnia pracownica Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, członkini Zespołu Promocji Zdrowia SCCS i wykładowczyni akademicka. Dwoje młodszych dzieci Mariana Zembali to bliźniaki Małgorzata i Paweł urodzeni w 1985 r.

Prof. Marian Zembala. Rodzina była dla niego najważniejsza. O dzieciach mówił z miłością

O swoich dzieciach prof. Zembala opowiadał w wywiedzie dla "Gazety Wyborczej" dwa lata temu, w 2020 roku: - Z Michałem wiążę przyszłość zabrzańskiej kardiochirurgii i transplantologii. Moja córka Joanna, iberystka, pasjonuje się zdrowiem publicznym w Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Druga córka, Małgosia, jest cenionym notariuszem we Wrocławiu. I syn Paweł, prawnik z zawodu i z pasji międzynarodowy trener golfa.

Profesor Zembala. Żona Hanna. Niezwykła historia ich miłość

Profesor Marian Zembala pozostawił żonę Hannę. Kobieta z wykształcenia jest farmaceutką. Poznał ją w 1972 roku, gdy już studiowała. O swoje żonie tak mówił w książce "Spotkania. Opowieść o wierze w człowieka. Marian Zembala w rozmowie z Dawidem Kubiatowskim": 

- Spotkałem tę piękną dziewczynę na studenckiej stołówce. Miała na sobie długi czerwony sweter, długie zadbane włosy, piękną buzię, była wysoka i bardzo zgrabna. Od razu wpadła mi w oko. Ja byłem wtedy po czwartym roku medycyny. Oczywiście nie podszedłem wtedy do niej, bo chyba się trochę krępowałem, ale chciałem ją poznać - opowiadał. 

We wspomnianym wyżej wywiadzie prof. Marian Zembala opowiadał, kim byli jego rodzice: ojciec Kazimierz i matka Krystyna: - Moja mama była nauczycielką, a tata skończył technikum kolejowe i pracował jako zawiadowca na stacji PKP - opowiadał w "Gazecie Wyborczej".

Nie miał więc w rodzinie tradycji lekarskich, ale trafił na pewien wywiad, który zmienił jego życie: - Poszedłem na medycynę, bo przeczytałem w "Trybunie Robotniczej" wywiad z profesorem Franciszkiem Kokotem, nestorem polskich nefrologów, o przyszłości polskiej transplantologii. Po nim trafiłem na artykuł, w którym profesor Wiktor Bross, współtwórca polskiej kardiochirurgii i pionier transplantacji nerek, mówił, że niebawem dla pacjentów z nieodwracalnym uszkodzeniem wątroby, płuc, serca czy nerek ratunkiem będą transplantacje tych narządów. Zapragnąłem być kardiochirurgiem jak profesor Bross - opowiadał w "Gazecie Wyborczej".

ZOBACZ: Śmierć prof. Mariana Zembali. Wzruszające słowa syna: Proszę Boga o wybaczenie...

Prof. Marian Zembala. Takim go zapamiętamy
Nasi Partnerzy polecają