Marian Banaś

i

Autor: Paweł Dąbrowski/SUPER EXPRESS Marian Banaś ujawnił raport NIK o "wyborach kopertowych"

Marian Banaś ujawnia raport NIK o "wyborach kopertowych". Miażdżące dla PiS szczegóły! Jest reakcja rządu [Zapis relacji na żywo]

2021-05-13 11:00

Marian Banaś, szef NIK, przedstawia raport o "wyborach kopertowych". Konferencja zostanie poświęcona prezentacji ustaleń po kontroli NIK dotyczącej działań związanych z przygotowaniem wyborów prezydenckich zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r. z wykorzystaniem głosowania korespondencyjnego. Chodzi o tzw. wybory kopertowe. Pytanie jakie się pojawia w tym kontekście brzmi: czy będą wnioski do prokuratury. Okazało się, że tak: - NIK skierowała do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z organizacją wyborów przez zarządy Poczty Polskiej i PWPW - przekazał Marian Banaś.

Marian Banaś szef NIK, zaprezentował raport NIK dotyczący wyborów kopertowych.  W czasie konferencji prasowej ustalenia dotyczące kontroli NIK w z związku z działaniami podjętymi przez wybrane podmioty w związku z przygotowaniem wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r. z wykorzystaniem głosowania korespondencyjnego. Raport NIK, mający niemal 80 stron, jest druzgocący dla rządzących i nie pozostawia suchej nitki na organizacji wyborów kopertowych O CZYM JUŻ PISALIŚMY - KLIKNIJ I SPRAWDŹ. Wiadomo, że NIK najwięcej zarzutów ma jednak wobec KPRM i premiera Mateusza Morawieckiego. Z zawartych w raporcie dokumentów wynika, że KPRM i prezes Rady Ministrów wydawali kluczowe decyzje w sprawie tzw. wyborów kopertowych i to wydawali je mimo krytycznych opinii i analiz prawnych. W czasie konferencji Banaś przekazał, że: - NIK skierowała do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z organizacją wyborów przez zarządy Poczty Polskiej i PWPW.

Zapis relacji z KONFERENCJI BANASIA, SZEFA NIK, NA SE.PL.

Najnowsze wpisy zobaczysz po odświeżeniu strony. 

KONFERENCJA ZAKOŃCZYŁA SIĘ. SPRAWDŹ, CO  SIĘ DZIAŁO:

10:43 Marian Banaś odniósł się do porannych doniesień o tym, że pojawił się mail dotyczący jego syna: PISALIŚMY O TYM TUTAJ.

10:42 Banaś został wprost zapytany, czy jego zdaniem premier złamał prawo: - Decyzje podjęte przez premiera nie miały podstawy prawnej. 

Morawiecki w koszmarnej sytuacji! Kaczyński nie ma już wyboru. Bardzo ważne oświadczenie

10:38 Posłanka Barbara Nowacka na Twitterze: - Druzgocący raport NIK. No to teraz patrzymy jak prawi i sprawiedliwi zareagują.

10:36 Padło  pytanie o to, dlaczego nie ma we wnioskach zawiadomienia np. dotyczącego premiera, szefa KPRM czy ministra Sasina? -  Analizujemy stanowiska , które od nich otrzymaliśmy. Dalsze kroki później - przekazał Banaś. 

10:32 Marian Banaś: - Mając  na uwadze przedstawione wyniki kontroli, nawet sytuacje nadzwyczajne, nie mogą stanowić powodu na odstąpienie od konstytucyjnej. (...) NIK skierowała do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z organizacją wyborów przez zarządy Poczty Polskiej i PWPW.

Raport NIK

i

Autor: Screreen/YouTube NIK

10:27 NIK przedstawia dane dotyczące kosztów. Jak mówią poczta przesłała fakturę  na ponad 71 mln zł, faktura PWPW na ponad 4 mln zł, w sumie faktury zawierały koszty na ponad 76 mln zł. 

10:25 Konferencję NIK śledzi opozycja i rzuca gromy:

10:20 NIK: -  Nie dostaliśmy odpowiedzi  od KPRM ws. szacunków dotyczących ile to będzie kosztowało, bo takich szacunków nie robiono. 

10:16 W czasie, gdy NIK przedstawia swój raport CIR (Centrum Informacyjne Rządu) opublikowało oświadczenie dotyczące działania premiera i szefa KPRM w związku z wyborami korespondencyjnymi. 

Wszystkie decyzje o rozpoczęciu technicznych przygotowań do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich były zgodne z prawem – świadczy o tym wiele ekspertyz prawnych, którymi dysponuje KPRM. Premier i szef KPRM stali na straży Konstytucji RP. Ich wszelkie działania miały na celu przeprowadzenie wyborów w konstytucyjnym terminie. Premier nie zarządził nigdy wyborów prezydenckich ani głosowania w trybie korespondencyjnym. Celem podjętych działań było umożliwienie udziału w wyborach grupom uprawnionym, których życie i zdrowie ze względu na pandemię były zagrożone (seniorom, osobom z niepełnosprawnościami), a także przebywającym w izolacji.

10:11 Szczegóły kontroli przedstawia Bogdan Skwarka, dyrektor Departamentu Administracji Publicznej. Jak  mówi pierwsze pytanie dotyczy tego, czy premier mógł wydawać polecenia dotyczące przygotowania wyborów PWPW i Poczcie Polskiej: - Otóż nie - ocenia Skwarka.

10:09 Marian Banaś: - NIK negatywnie oceniła proces przygotowania wyborów z wykorzystaniem głosowania korespondencyjnego.

10:05 Prezentowane są przygotowania w  kontekście ówczesnej sytuacji pandemicznej i tym, jak podchodzono do  sprawy wyborów i wyznaczenia ich nowego terminu. 

10:05 Zanim do konferencji pokazany jest materiał dotyczący przygotowań do wyborów prezydenckich na 10 maja 2020. 

10:01 Konferencja Mariana Banasia. 

09:47 Sprawa raportu NIK i porannych doniesień dotyczących syna Mariana Banasia jest szeroko komentowana. Poseł Dariusz Rosati napisał: - Policja u Banasia o 6 rano, jakoby sprawdzając czy syn nie popełnił samobójstwa. W rządzie niezła panika przed dzisiejszą publikacją raportu NIK o odpowiedzialności premiera za wybory kopertowe.

09:42 Raport NIK ma być miażdżący dla KPRM i premiera Mateusza Morawieckiego. Jednak już wczoraj swoją opinię w tej sprawie przekazał prof. Marek Szydło, który pełni funkcję przewodniczącego Rady Legislacyjnej przy premierze Mateuszu Morawieckim. W jego opinii: - Decyzje premiera o zainicjowaniu technicznych przygotowań do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich były zgodne z prawem.

Prof. Szydło tłumaczył też, że "w warunkach obowiązującego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej od dnia 20 marca 2020 r. stanu epidemii zaktualizowały się dodatkowe ustawowe kompetencje Prezesa Rady Ministrów". W tym kontekście prof. Szydło przywołuje art. 11 ust. 2 "specustawy covidowej" (ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych), na mocy którego premier "uzyskał uprawnienie do wydawania poleceń w formie decyzji administracyjnych, obowiązujących wskazane w tym przepisie podmioty, w celu przeciwdziałania chorobie zakaźnej COVID-19 wywoływanej wirusem SARS-CoV-2".

CAŁOŚĆ OPINII PROF. SZYDŁY - TUTAJ. KLIKNIJ

09:40 Za kilkanaście minut wystartuje konferencja prasowa szefa NIK, Mariana Banasia. Tymczasem z rana pojawiła się wiadomość dotycząca syna Banasia WIĘCEJ TUTAJ.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE