Marian Banaś pogroził palcem rządowi. Padły mocne słowa!

2021-07-08 18:13
Marian Banaś
Autor: Paweł Dąbrowski/SUPER EXPRESS Marian Banaś

Marian Banaś nie od dziś skonfliktowany jest z partią rządzącą. Choć to Prawo i Sprawiedliwość wybrało Mariana Banasia na prezesa NIK, to szybko ich drogi się rozeszły. Dziś Marian Banaś jest jednym z ostrzejszych krytyków rządu i po raz kolejny dał o sobie znać. Tym razem NIK przeanalizowała wykonanie budżetu państwa. - Kreatywna księgowość budżetowa i niska przejrzystość finansów publicznych mogą spowodować poważny kryzys gospodarczy - mówił dziś Marian Banaś. Słowa prezesa NIK nie pozostały bez odpowiedzi Ministerstwa Finansów, które opublikowało stanowisko w tej sprawie.

Marian Banaś o kreatywnej księgowości rządu

Marian Banaś w ostatnich miesiącach bardzo ostro krytykuje rządzących. Najwyższa Izba Kontroli wydała m.in. miażdżący raport o wyborach kopertowych. Później były jeszcze zawiadomienia do prokuratury na premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego i ministrów rządu odpowiedzialnych za próbę przeprowadzenia wyborów kopertowych w maju 2020 r.

Nie przegap: To już otwarta wojna! Banaś donosi do prokuratury na Kaczyńskiego

Tym razem Marian Banaś przeanalizował realizację budżetu państwa za 2020 r. Choć opinia jest pozytywna, to już jej treść mówi o wielu nieprawidłowościach.

Kreatywna księgowość budżetowa i niska przejrzystość finansów publicznych mogą spowodować poważny kryzys gospodarczy, którego ofiarami będą obywatele. Nie możemy do tego dopuści - stwierdził szef NIK podczas konferencji prasowej.

Według Mariana Banasia, w wykonaniu budżetu zabrakło przejrzystości.

W zeszłym roku rząd zastosował bezprecedensowe mechanizmy służące wypychaniu wydatków poza budżet. Jest to oczywiste, że w sytuacji kryzysowej w pandemii COVID-19, rząd musiał zareagować za pomocą interwencji fiskalnej. Istotne jest, by interwencje prowadzić w sposób jasny i przejrzysty. Tego w gospodarowaniu budżetem, niestety, zabrakło - ocenił prezes NIK.

Nie przegap: Marian Banaś w wyciągniętych dresach i źle założonej maseczce włóczy się po Krakowie. ZDJĘCIA

Ochrona przed konsekwencjami mało przejrzystego budżetu jest moim obowiązkiem. Obywatele mają prawo wiedzieć, jak wydawane są pieniądze i według jakich kryteriów obliczany jest deficyt budżetu - argumentował Marian Banaś. 

Ministerstwo Finansów odpowiada na zarzuty NIK

Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej odniosło się do zarzutów NIK. W stanowisku resortu czytamy m.in., że informacje dotyczące wydatków budżetowych i zadłużenia Skarbu Państwa mają charakter jawny i ogólnodostępny. 

Dlatego teza o ich ukrywaniu nie znajduje pokrycia w rzeczywistości, zwłaszcza w świetle pozytywnych ocen Najwyższej Izby Kontroli (NIK) dotyczących wykonania budżetu w 2020 r. i w poprzednich latach - wskazuje resort finansów.

Ponadto Ministerstwo Finansów skomentowało fragment analizy NIK o "wypychaniu wydatków poza budżet". Resort argumentuje, że pozwoliło to na efektywną pomoc przedsiębiorcom podczas pandemii koronawirusa.

- Umieszczenie obsługi wsparcia antykryzysowego poza sektorem finansów publicznych (w rozumieniu metodologii krajowej tj. PFR i BGK) zaowocowało tym, że pomoc była łatwiejsza do zrealizowania i mogła być udzielana niemalże od ręki, bez zbędnej biurokracji i nadmiernych procedur - czytamy.

Super Raport 08.07 (Goście: Barbara Nowacka - Koalicja Obywatelska, Joanna Mucha - Polska 2050 oraz Mariusz Fyrstenberg - były tenisista)
Sonda
Czy ufasz Marianowi Banasiowi?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE