Marian Banaś o kreatywnej księgowości rządu
Marian Banaś w ostatnich miesiącach bardzo ostro krytykuje rządzących. Najwyższa Izba Kontroli wydała m.in. miażdżący raport o wyborach kopertowych. Później były jeszcze zawiadomienia do prokuratury na premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego i ministrów rządu odpowiedzialnych za próbę przeprowadzenia wyborów kopertowych w maju 2020 r.
Nie przegap: To już otwarta wojna! Banaś donosi do prokuratury na Kaczyńskiego
Tym razem Marian Banaś przeanalizował realizację budżetu państwa za 2020 r. Choć opinia jest pozytywna, to już jej treść mówi o wielu nieprawidłowościach.
- Kreatywna księgowość budżetowa i niska przejrzystość finansów publicznych mogą spowodować poważny kryzys gospodarczy, którego ofiarami będą obywatele. Nie możemy do tego dopuści - stwierdził szef NIK podczas konferencji prasowej.
Według Mariana Banasia, w wykonaniu budżetu zabrakło przejrzystości.
- W zeszłym roku rząd zastosował bezprecedensowe mechanizmy służące wypychaniu wydatków poza budżet. Jest to oczywiste, że w sytuacji kryzysowej w pandemii COVID-19, rząd musiał zareagować za pomocą interwencji fiskalnej. Istotne jest, by interwencje prowadzić w sposób jasny i przejrzysty. Tego w gospodarowaniu budżetem, niestety, zabrakło - ocenił prezes NIK.
Nie przegap: Marian Banaś w wyciągniętych dresach i źle założonej maseczce włóczy się po Krakowie. ZDJĘCIA
- Ochrona przed konsekwencjami mało przejrzystego budżetu jest moim obowiązkiem. Obywatele mają prawo wiedzieć, jak wydawane są pieniądze i według jakich kryteriów obliczany jest deficyt budżetu - argumentował Marian Banaś.
Ministerstwo Finansów odpowiada na zarzuty NIK
Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej odniosło się do zarzutów NIK. W stanowisku resortu czytamy m.in., że informacje dotyczące wydatków budżetowych i zadłużenia Skarbu Państwa mają charakter jawny i ogólnodostępny.
- Dlatego teza o ich ukrywaniu nie znajduje pokrycia w rzeczywistości, zwłaszcza w świetle pozytywnych ocen Najwyższej Izby Kontroli (NIK) dotyczących wykonania budżetu w 2020 r. i w poprzednich latach - wskazuje resort finansów.
Ponadto Ministerstwo Finansów skomentowało fragment analizy NIK o "wypychaniu wydatków poza budżet". Resort argumentuje, że pozwoliło to na efektywną pomoc przedsiębiorcom podczas pandemii koronawirusa.
- Umieszczenie obsługi wsparcia antykryzysowego poza sektorem finansów publicznych (w rozumieniu metodologii krajowej tj. PFR i BGK) zaowocowało tym, że pomoc była łatwiejsza do zrealizowania i mogła być udzielana niemalże od ręki, bez zbędnej biurokracji i nadmiernych procedur - czytamy.