Jacek Sasin z Prawem i Sprawiedliwością związany jest od 2007 roku. Wcześniej, w 2006 r. polityk został wicewojewodą mazowieckim zaś po roku awansował o szczebel wyżej. Zrobiło się o nim głośno po tym, jak próbował pozbawić stanowiska prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz - za niezłożenie na czas oświadczenia majątkowego.
Z ramienia partii Jarosława Kaczyńskiego kandydował w wyborach parlamentarnych w 2011 roku, w których po raz pierwszy uzyskał mandat poselski. Startował wówczas w okręgu wyborczym nr. 20 (okręg podwarszawski). Wcześniej startował w przedterminowych wyborach w 2007 roku, ale nie uzyskał wówczas mandatu. W 2014 był kandydatem PiS w wyborach samorządowych 2014 na urząd prezydenta Warszawy, w których przegrał w drugiej turze głosowania z Hanną Gronkiewicz-Waltz. W 2015 z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję (otrzymał wówczas 43 250 głosów).
Nowy wicepremier urodził się 6 listopada 1969 roku w Warszawie (pochodzi z podwarszawskich Ząbek, gdzie mieszka do dziś). Został absolwentem XX Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Warszawie. W 1988 rozpoczął studia na kierunku historia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, które skończył w 1998 roku. Od 1995 r. do 1998 r. był zatrudniony w Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie”, następnie do 2004 r. w Urzędzie do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych jako dyrektor departamentu (to tam poznał swoją żonę). Później pracował w Urzędzie m.st. Warszawy, pełniąc kolejno funkcje kierownika urzędu stanu cywilnego i zastępcy burmistrza dzielnicy Śródmieście.
Kontrolę jego oświadczeń majątkowych z lat 2011-2015 dwa lata temu wszczęło Centralne Biuro Antykorupcyjne. Następnie sprawę przejęła Prokuratura Okręgowa w Warszawie, która prowadziła śledztwo w tej sprawie. W toku śledztwa przeanalizowano 9 oświadczeń majątkowych. W dokumentach odkryto szereg nieprawidłowości, ale śledztwo umorzono w styczniu roku wobec braku znamion czynu zabronionego.
Jest żonaty, ma syna Radosława.