Małpia ospa w Polsce. Jest pierwszy przypadek
W Polsce odnotowano pierwszy przypadek małpiej ospy. O tym, że w Polsce jest pierwszy chory na małpią ospę powiadomił minister zdrowia, Adam Niedzielski: - Mieliśmy ok. 10 podejrzeń małpiej ospy, próbki są badane. 10 czerwca to dzień, gdy mamy pierwszy przypadek - powiedział minister Niedzielski podczas konferencji prasowej zorganizowanej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia podał, że pacjent z małpią ospą jest w szpitalu na izolacji, ale nie można podać innych szczegółów dotyczących chorego.
Małpia ospa w Polsce. Ekspertka ostrzega: Zakażają się najczęściej osoby młode, aktywne towarzysko
Czy małpia ospa może się szybko rozprzestrzenić w Polsce? Prof. Joanna Zajkowska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku już na początku czerwca w rozmowie z „Super Expressem” zakładała, że pierwszy przypadek małpiej ospy może już być w naszym kraju, tylko nie został rozpoznany. Jak widać wystarczyło zaledwie niecałe dwa tygodnie, by potwierdzono pierwszy przypadek małpiej ospy:
– Przy takiej mobilności, jaką dzisiaj mamy, wirus szybko się rozprzestrzenia. Zakażają się najczęściej osoby młode, aktywne towarzysko, które mają bezpośredni kontakt z chorym. Prawdopodobne jest wystąpienie wirusa małpiej ospy, np. u osoby, która wróci z Ibizy. Na pewno po akacjach będziemy rejestrować przypadki zakażeń małpią ospą w Polsce – powiedziała nam prof. Zajkowska, ekspert z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB, a także podlaski wojewódzki konsultant do spraw epidemiologii.
Małpia ospa. Jakie są objawy?
Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa. Zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród objawów małpiej ospy wymienia się:
- gorączkę,
- bóle głowy
- ból pleców i mięśni
- wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia się na resztę ciała.