Antoni Macierewicz

i

Autor: Paweł Nowak/SUPER EXPRESS Antoni Macierewicz

Wielkie oburzenie opozycji

Macierewicz odznaczony Orderem Orła Białego. Politycy opozycji gorzko komentują

2022-09-23 16:38

Od piątkowego poranka zapowiadane było - najpierw nieoficjalnie - wręczenie Orderu Orła Białego Antoniemu Macierewiczowi z rąk samego prezydenta. Opinii publicznej, jak i również wielu politykom, trudno było w to uwierzyć. Finalnie jednak do tego doszło, a wśród opozycjonistów zebrał się bunt i słowa sprzeciwu wobec decyzji prezydenta.

Antoni Macierewicz otrzymał Order Orła Białego. Odznaczenie przyznał mu prezydent Andrzej Duda

Andrzej Duda przeprosił działaczy KOR, że zwlekał tak długo z wręczeniem odznaczeń. - To dla mnie zaszczyt i osobista przyjemność, że w 46. rocznicę powstania KOR mogę odznaczyć młodzież, która w tamtych czasach z odwagą stanęła do działania. Nie byłoby tej wolnej Polski, gdyby nie było tamtego bohaterstwa, odwagi i ryzyka, jakie panowie na siebie wzięliście - powiedział Duda.

Przyszedł i czas na Antoniego Macierewicza, który nie ukrywał swojego zadowolenia z siebie i innych, którzy pracowali przy raporcie o katastrofie smoleńskiej, chwaląc przy tym heroizm swój i swoich współpracowników. - To odznaczenie przyjmujemy tak naprawdę w imieniu tych, którzy walczyli o niepodległość, tak naprawdę w imieniu harcerskiej "jednynki" z Warszawy. Każde pokolenie, począwszy od 45. roku, walczyło o niepodległość. Kolejne fale Polaków robiły wszystko, by tę niepodległość odzyskać. Jak trudno było stworzyć taką koncepcję, by młodzież i całe społeczeństwo skupiło się wokół działań niepodległościowych - mówił.

Politycy krytykują odznaczenie Antoniego Macierewicza. "Wstyd i hańba"

Wśród polityków opozycji posypała się krytyka. "Wręczenie Orderu Orła Białego dla A. Macierewicza to niebywały skandal. Najwyższe odznaczenie państwowe dla człowieka, którego główną zasługą jest sianie nienawiści i kłamstw?! WSTYD i HAŃBA!" - skomentował na Twitterze lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz. "Macierewicz z Orderem Orła Białego. Prawo i Sprawiedliwość odziera Polskę z godności" - pisał z kolei Adam Szłapka z KO. "Po tym jednak co wyprawiał po 89. roku to dewastacja historii tego najwspanialszego orderu i oznaka braku szacunku dla wybitnych Polaków nim odznaczonych. Haniebny ruch" - pisał poseł PO Marcin Kierwiński.

Antoni Macierewicz o Marszu Niepodległości
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE