TVN24

i

Autor: Eastnews TVN24

Wielka akcja mediów. Solidaryzują się z TVN24

2023-01-04 12:06

Wiele redakcji polskich mediów zamieściło oświadczenie TVN24 - stacji, która jest pod lupą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z powodu reportażu „Siła kłamstwa”. TVN24 broni się, przypominając o obowiązującej wolności słowa. Twierdzi też, że reportaż został doceniony przez środowisko dziennikarskie.

Redakcja solidaryzują się z TVN24

Setki mediów, zarówno gazet, portali internetowych i stacji telewizyjnych opublikowało dziś oświadczenie stacji TVN24. Należą do nich m.in.: Onet, WP, Newsweek i "Tygodnik Powszechny". Oświadczenie zostało ono rozesłane do mediów w sprzeciwie wobec postępowania, jakie wszczęła KRRiTV. Chodzi o wyemitowany reportaż „Siła kłamstwa”, dotycząc prac podkomisji zajmującej się katastrofą smoleńską.

- „W TVN24 w materiale "Siła kłamstwa" podaliśmy w wątpliwość rzetelność prac tak zwanej podkomisji Macierewicza. Ujawniliśmy przemilczane fakty z amerykańskiego raportu NIAR oraz relacje osób, które uczestniczyły w pracach podkomisji smoleńskiej. Na wniosek Antoniego Macierewicza Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, zamiast stać na straży wolności słowa, chce nas za to ukarać” – czytamy w oświadczeniu, które pojawił się w wielu popularnych mediach.

TVN24: Widzowie mają prawo wiedzieć

- „Celem takiej kary jest wyłącznie próba ograniczenia krytyki dziennikarskiej związanej z działalnością podkomisji. Jest to niedopuszczalne w świetle konstytucyjnych zadań prasy, która jest zobowiązana do kontroli instytucji publicznych” – twierdzi TVN24.

- „W TVN będziemy publikować fakty niezależnie od tego, dla kogo są one niewygodne. Nasi widzowie mają prawo wiedzieć, czego władza nie chce ujawniać. Na tym polega wolność słowa” – przypomina TVN i dodaje, że „Siła kłamstwa” to materiał nagrodzony wieloma nagrodami, a jego autor jest zdobywcą m.in. Grand Press. Reportaż ten jest dostępny na portalu tvn24.pl.

Express Biedrzyckiej - dr hab. Tomasz SŁOMKA