Gang kamieniczników przed sądem

i

Autor: Cezary Pecold Gang kamieniczników przed sądem

Lista kandydatów do KRS. Wśród nich koleżanka Ziobry?

2018-02-10 9:57

Centrum Informacji Sejmu podało nazwiska kolejnych kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Kim są nowi kandydaci do KRS?

Od 7 lutego 2018 roku Centrum Informacyjne Sejmu ujawnia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Przyjęta w grudniu nowa ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa przerywa kadencję 15 sędziów zasiadających w Radzie. Nowych wybierze parlament, a nie - jak do tej pory - sami sędziowie. Wcześniej CIS poinformowało, że jako kandydatów na członków KRS zgłoszono: Roberta Pelewicza, Dariusza Drajewicza, Grzegorza Furmankiewicza, Teresę Kurcyusz-Furmanik i Leszka Mazura. W piątek 9 lutego do listy tej zostali dopisani: Jędrzej Kondek, Ewa Łąpińska, Maciej Andrzej Mitera, Dagmara Pawełczyk-Woicka i Mariusz Witkowski.

Kim są kandydaci zgłoszeni do KRS?

Jędrzej Kondek to sędzia Sądu Rejonowego w Warszawie, od grudnia ub. r. zastępca przewodniczącego wydziału gospodarczego w tym sądzie. Wcześniej pracował jako radca prawny. Wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie się doktoryzował. Autor jednej monografii, kilkunastu artykułów naukowych dotyczących prawa cywilnego, współautor komentarzy do kodeksu cywilnego, procedury cywilnej i historii prawa; sekretarz generalny Towarzystwa Naukowego Myśli Politycznej i Prawnej, członek Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Kondek zajmuje się głównie sprawami o zapłatę odszkodowania z umowy ubezpieczenia, a "specyfika spraw wpływających w tym czasie do wydziału uniemożliwiła mu wydanie orzeczeń doniosłych społecznie".

Ewa Łąpińska, orzeka w wydziale karnym Sądu Rejonowego w Jaworznie, dwukrotnie pełniła funkcję prezesa tego sądu., była też delegowana do Sądu Okręgowego w Katowicach. Absolwentka studiów podyplomowych na UW i UJ.

Maciej Andrzej Mitera orzekał w sprawach karnych w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy i SR dla Warszawy Woli; obecnie jest sędzią, głównym specjalistą w departamencie legislacyjnym Ministerstwa Sprawiedliwości. Wykładowca w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, na KUL i Uczelni Łazarskiego w Warszawie, autor kilku prac naukowych.

Dagmara Pawełczyk-Woicka od stycznia br. jest prezesem Sądu Okręgowego w Krakowie. Przy wyborach 1989 r. pracowała jako wolontariuszka w Komitecie Obywatelskim. Była sędzią Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza, była też delegowana do Sądu okręgowego w Warszawie i do Ministerstwa Sprawiedliwości. Członkini Rady Programowej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Należy do Iustitii, była wiceprezesem krakowskiego oddziału stowarzyszenia. Jak donosi Gazeta Wyborcza: Jest szkolną koleżanką Ziobry i bliską współpracowniczką wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka

Mariusz Witkowski jest sędzią i prezesem SR w Siemianowicach Śląskich. Jak napisano w zgłoszeniu, „podczas ogólnopolskiej konferencji Sędzia a Konstytucja w 2017 r. sprzeciwiał się propagowaniu rozproszonej kontroli zgodności prawa z Konstytucją RP, wskazując, iż w tym zakresie kompetencje posiada Trybunał Konstytucyjny”. Jest członkiem komisji egzaminacyjnej ds. aplikacji adwokackiej przy ministrze sprawiedliwości z siedzibą w Katowicach; wykładał w Krajowej Szkole Sądownictwa i prokuratury oraz w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Nasi Partnerzy polecają