Swiatłana Cichanouska

i

Autor: Federalne Ministerstwo Spraw Europejskich i Międzynarodowych/wikimedia commons

Ważna wizyta

Liderka białoruskiej opozycji w Polsce. Spotka się z marszałek Sejmu

2023-01-24 17:14

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek spotka się w środę 25 stycznia z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską - poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu. Cichanouska wczoraj uczestniczyła w uroczystościach w Warszawie związanych ze 160. rocznicą wybuchu powstania styczniowego.

Cichanouska z wizytą w Polsce

Spotkanie marszałek Witek z przewodniczącą Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi Swiatłaną Cichanouską odbędzie się w Sejmie w środę o godz. 10.45 i będzie zamknięte dla dziennikarzy. W poniedziałek Swiatłana Cichanouska wzięła udział w uroczystości z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego z udziałem prezydentów Polski i Litwy - Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy na Cytadeli w Warszawie, a we wtorek spotkała się z szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim.

Liderka białoruskiej opozycji

Swiatłana Cichanouska w 2020 roku brała udział w wyborach prezydenckich na Białorusi stawiając w nich czoła rządzącemu od 1994 roku Alaksandrowi Łukaszence. Powszechnie uznawanemu za dyktatora przywódcy Białorusi przyznano oficjalnie 80,1 proc. głosów. Cichanouska, według oficjalnych wyników, uzyskała poparcie 10,1 proc. głosujących.

Opozycja uznała te wyniki za sfałszowane, a cała Białoruś protestowała z żądaniem uczciwych wyborów. Były to największe masowe protesty w historii kraju. Na wystąpienia społeczeństwa obywatelskiego władze odpowiedziały represjami na wielką skalę. Sama Cichanouska po wyborach była zmuszona przez reżim do wyjazdu z Białorusi.

Sonda
Czy sądzisz, że Białoruś uderzy w Ukrainę?
Senator Polski 2050 : Będziemy radykalnym centrum, idziemy swoją drogą (Express Biedrzyckiej - Jacek BURY)