Lex TVN. "Będziemy mieć jakiś wpływ na to, co się dzieje w tej telewizji"
Od ponad roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie przedłuża koncesji kanałowi TVN24. Stacja może legalnie nadawać jeszcze tylko przez 48 dni. Tymczasem w lipcu do Sejmu wpłynął poselski projekt nowelizacji ustawy medialnej, która zmuszałaby właściciela TVN, amerykański koncern Discovery, do sprzedaży części udziałów w stacji. – Jeśli się uda tę ustawę przeprowadzić i jakaś część tych udziałów zostanie być może wykupiona też przez polskich biznesmenów, i będziemy mieli jakiś tam wpływ na to, co się dzieje w tej telewizji – mówił niedawno poseł Marek Suski (63 l.).
Lex TVN. Sondaż "Super Expressu". Polacy nie chcą ingerencji w telewizję TVN
Co na to Polacy? Według sondażu Instytutu Badań Pollster przeprowadzonego w dniach 30.07–2.08.2021 r. na próbie 1049 osób, przytłaczająca większość Polaków nie chce, by TVN przestał nadawać. Zdaniem medioznawcy dr. Wojciecha Szalkiewicza (56 l.) „jeśli TVN w obecnej formie zniknie, to PiS momentalnie straci poparcie”. – Tu nie chodzi nawet o przejęcie programów informacyjnych, jak „Fakty” i TVN24. Polacy po prostu nie potrafią sobie wyobrazić telewizji bez ich ulubionych programów rozrywkowych, a apolityczne programy TVN oglądają także wyborcy PiS – przypomina ekspert w rozmowie z „Super Expressem”.
Tymczasem już jutro, 10 sierpnia, na dzień przed zapowiadaną debatą w Sejmie o lex TVN Komitet Obrony Demokracji organizuje ogólnopolskie protesty w obronie wolnych mediów. Do marszów KOD-u dołączyło już ponad 70 miejscowości.
Pełne wyniki sondażu w galerii poniżej.
>>>Lex TVN. O co chodzi w tej awanturze. Co to jest Lex TVN?
>>>Konstytucją w TVN? PiS ma plan awaryjny, gdyby zawiódł Sejm