Lex TVN. Sensacyjny sondaż "Super Expressu". Co Polacy myślą o odebraniu koncesji TVN?

2021-08-09 18:30
Siedziba telewizji TVN
Autor: Paweł Wodzyński/East News Siedziba telewizji TVN

Polacy mówią rządzącym: „Ręce precz od TVN”! Jak wynika z najnowszego sondażu dla „Super Expressu”, Polacy na pomyśle odebrania koncesji dla największej prywatnej stacji telewizyjnej nie pozostawiają suchej nitki. Nie mają też wątpliwości, że tzw. lex TVN, które ma znaleźć się w porządku obrad Sejmu w środę, to próba likwidacji stacji przez PiS. - Próba przejęcia TVN przez rządzących może być gwoździem do trumny dla rządu PiS - komentuje w rozmowie z "Super Expressem" dr Wojciech Szalkiewicz (56 l.).

Lex TVN. "Będziemy mieć jakiś wpływ na to, co się dzieje w tej telewizji" 

Od ponad roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie przedłuża koncesji kanałowi TVN24. Stacja może legalnie nadawać jeszcze tylko przez 48 dni. Tymczasem w lipcu do Sejmu wpłynął poselski projekt nowelizacji ustawy medialnej, która zmuszałaby właściciela TVN, amerykański koncern Discovery, do sprzedaży części udziałów w stacji. – Jeśli się uda tę ustawę przeprowadzić i jakaś część tych udziałów zostanie być może wykupiona też przez polskich biznesmenów, i będziemy mieli jakiś tam wpływ na to, co się dzieje w tej telewizji – mówił niedawno poseł Marek Suski (63 l.). 

Lex TVN. Sondaż "Super Expressu". Polacy nie chcą ingerencji w telewizję TVN

Co na to Polacy? Według sondażu Instytutu Badań Pollster przeprowadzonego w dniach 30.07–2.08.2021 r. na próbie 1049 osób, przytłaczająca większość Polaków nie chce, by TVN przestał nadawać. Zdaniem medioznawcy dr. Wojciecha Szalkiewicza (56 l.) „jeśli TVN w obecnej formie zniknie, to PiS momentalnie straci poparcie”. – Tu nie chodzi nawet o przejęcie programów informacyjnych, jak „Fakty” i TVN24. Polacy po prostu nie potrafią sobie wyobrazić telewizji bez ich ulubionych programów rozrywkowych, a apolityczne programy TVN oglądają także wyborcy PiS – przypomina ekspert w rozmowie z „Super Expressem”. 

Tymczasem już jutro, 10 sierpnia, na dzień przed zapowiadaną debatą w Sejmie o lex TVN Komitet Obrony Demokracji organizuje ogólnopolskie protesty w obronie wolnych mediów. Do marszów KOD-u dołączyło już ponad 70 miejscowości.

Pełne wyniki sondażu w galerii poniżej. 

>>>Lex TVN. O co chodzi w tej awanturze. Co to jest Lex TVN?

>>>Konstytucją w TVN? PiS ma plan awaryjny, gdyby zawiódł Sejm

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE