Protest w Szczecinie po przegłosowaniu ustawy Lex TVN

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Protest pod siedzibą Prawa i Sprawiedliwości w Szczecinie po przegłosowaniu ustawy "Lex TVN" - 12.08.2021

Lex TVN. O co chodzi w awanturze i protestach. Czym jest Lex TVN, które przyjął Sejm?

2021-12-19 9:49

Lex TVN. To hasło, które znowu pojawia się w mediach i jest powtarzane przez polityków. To za sprawą informacji, że Lex TVN zostało przyjęte przez Sejm i trafi teraz do prezydenta. Czym jest Lex TVN? To potoczna nazwa na określenie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Chodzi o zmianę zapisu dotyczącego udzielenia koncesji w przypadku mediów z zagranicznym kapitałem. Pojawiły się alarmujące głosy, że proponowane przepisy mogą uderzyć właśnie w TVN. Wówczas Polski i Polacy, zwolennicy stacji TVN postanowili wyrazić swój sprzeciw dotyczący planów zmian i stanąć w obronie wolnych mediów. W Polsce odbyły się protesty w obronie TVN. Podobne protesty szykowane są w niedzielę 19 grudnia.

Lex TVN - to hasło jest powtarzane przez dziennikarzy i polityków. Co oznacza? Czym jest Lex TVN? To potoczna nazwa na poselski projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, którą przyszykowali politycy z klubu PiS. Przedstawicielem wnioskodawców jest Marek Suski. We wspomnianym projekcie podkreślono m.in, że "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego". Co to oznacza dla TVN?

Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii. Akurat niebawem, bo we wrześniu, kończy się nadana TVN24 koncesja i stacja obawia się, że kolejnej może nie dostać, a to dla niej ogromny problem. Wywiązała się afera, bo część polityków, ale też dziennikarze stacji  TVN oceniają wprost, że projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, pojawił się właśnie teraz nieprzypadkowo.

Lex TVN przyjęty przez Sejm

W piątek, 17 grudnia 2021, media obiegła informacja, że Lex TVN niespodziewanie wrócił do Sejmu. Sejmowa komisja kultury i środków przekazu zebrała się niespodziewanie o godz. 13 i wróciła do ustawy o radiofonii i telewizji, którą we wrześniu odrzucił Senat. Lex TVN zostało przyjęte przez Sejm, teraz trafi do prezydenta.

Awantura w TVN! Monika Olejnik w furii. Rozpętało się piekło! Aż nas zatkało z przerażenia

Lex TVN - co to jest, o co chodzi?

Czołowa dziennikarka TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska napisała, zaraz po pierwszej awanturze o Lex TVN, w mediach społecznościowych: - Wraca #lextvn Usiłuje się nam zamknąć usta. Nie damy się, będziemy bronić niezależności i prawa do wyboru. Władza boi się niezależnych mediów. 

Zapytany, o co chodzi z Lex TVN były szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, jak również były prezes TVP, Juliusz Braun ocenia jasno:  - (...) Obecna Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, w której są nominaci PiS, konsekwentnie przedłużała kolejne koncesje dla grupy TVN - TVN24 czy TVN24 BiS. Problem pojawił się teraz, gdy o przedłużenie koncesji, zgodnie z ustawą, wystąpiło TVN24. KRRiT już półtora roku nie rozpatruje tego wniosku i szuka sposobu, żeby odmówić przedłużenia koncesji. Jak widać, KRRiT nie znalazła jednak sposobu, żeby na gruncie obecnego prawa odmówić, i stąd nagły pomysł obecnej władzy, żeby to prawo zmienić - tłumaczył w Wp.pl.

Co na to politycy PiS? Marek Suski mówi jasno: - Trzeba chronić Polskę przed wejściem tu różnego podmiotów z krajów, które nam są wrogie. Nie wszystkie kraje nam dobrze życzą, więc chcemy się zabezpieczyć przed ewentualnością wejście na polski rynek. Na pytanie o to, czego obawia się władza, skoro pojawił się projekt Suski wyznał: - Obserwowaliśmy ataki hakerskie na skrzynki ze strony naszego wschodniego sąsiada. Jest też portal polskojęzyczny, który jest portalem zagranicznym, nie jest wykluczone, że będzie chęć kupienia, albo otworzenia jakiejś stacji z kapitałem zagranicznym państwa, które nie jest przyjazne.

Hanna Lis totalnie wstrząśnięta. Groził, że potnie jej twarz. Dziennikarka nie wytrzymała!

Przypomnijmy, że we wtorek 10 sierpnia w Warszawie, ale też innych miastach Polski, odbyły się protesty przeciw "lex TVN". W stolicy protestujący zebrali się przed Sejmem. O to, co Polacy sądzą o sprawie TVN zapytaliśmy w naszym sondażu. Na pytanie: "Czy należy zamknąć TVN" aż 70 proc. odpowiedziało: NIE, 15 proc.: TAK, a 15 proc.: NIE WIEM. Zapytaliśmy też o to, czy zdaniem Polaków PiS "chce zlikwidować TVN". Wyniki są miażdżące i mówią same za siebie: SPRADŹ - KLIKNIJ.  Teraz, w niedzielę 19 grudnia w wielu miejscach Polski znów odbędą się protesty w obronie TVN. 

Sonda
Czy oglądasz programy na antenie TVN?