Przemysław Czarnek

i

Autor: MAREK KUDELSKI/SUPER EXPRESS Przemysław Czarnek

Lex Czarnek w Sejmie. Co to jest Lex Czarnek i co zawiera? Co zakłada nowelizacja ustawy?

2022-03-02 16:09

Lex Czarnek zostało przyjęte przez Sejm w lutym. Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo oświatowe wzmacniającą rolę kuratora oświaty. Ustawa trafiła do prezydenta. Nowelizacja ustawy Prawo oświatowe budziła olbrzymie kontrowersje. W wielu polskich miastach organizowane były protesty przeciw projektowi nazywanemu potocznie Lex Czarnek. O co tak naprawdę chodzi? Co może się zmienić w systemie edukacji? Co to jest Lex Czarnek i co zakłada nowelizacja? W środę 2.03.2022 prezydent Andrzej Duda zawetował lex Czarnek.

Lex Czarnek. Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo oświatowe wzmacniającą rolę kuratora oświaty. Głosowanie pojawiło się nagle w Sejmie 9 lutego 2022. Przypomnijmy, że pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy Prawo oświatowe miało miejsce jeszcze w grudniu 2021 roku. Po bliższym przyjrzeniu się koncepcji PiS-u na posiedzeniu połączonych komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Obrony Narodowej opozycji udało się przegłosować wniosek o zawieszenie prac. Od tamtej pory Lex Czarnek jest jednym z najgorętszych tematów w bieżącej debacie. Dlaczego nowelizacja budzi aż tak duże emocje? Czym tak naprawdę jest rządowy projekt Lex Czarnek? Jakich dokładnie zmian chce minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek?

Na najbardziej nurtujące pytania odpowiadamy pod poniższą sondą.

Zobacz także: Czarnek masakruje Tuska! Te słowa odbiją się szerokim echem

Sonda
Czy Przemysław Czarnek jest odpowiednią osobą na stanowisku ministra edukacji?

Lex Czarnek przyjęte w Sejmie. Co to jest Lex Czarnek?

Lex Czarnek to popularna nazwa rządowego projektu nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Zostały w nim ujęte zmiany, o które miał ubiegać się obecny minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Polityk Prawa i Sprawiedliwości konsekwentnie realizuje kolejne pomysły, znacząco wpływając na polski system edukacji. Co zmieniłoby się, gdyby projekt Lex Czarnek udało się PiS-owi przegłosować?

Lex Czarnek zakłada przede wszystkim wyraźne zwiększenie roli kuratorów oświaty. Zdaniem Przemysława Czarnka, kuratorzy powinni mieć decydujący głos przy wyborze dyrektorów poszczególnych szkół. Mają nawet akceptować zajęcia dodatkowe, jakie odbywają się w placówkach w całej Polsce. Przedstawiciele niektórych stowarzyszeń walczących o wolną edukację twierdzą, że wprowadzenie w życie projektu Lex Czarnek oznaczałoby zdalne decydowanie przez kuratorów o pracy każdej z podlegających im szkół. Kuratorzy mogliby bowiem podziękować za pracę dyrektorowi placówki, który nie stosowałby się do wydawanych poleceń.

Lex Czarnek. Protesty w Polsce

Lex Czarnek wzbudzało ogromne emocje. Środowiska sprzeciwiające się projektowi PiS-u zorganizowały protesty przed kuratoriami w największych polskich miastach na początku stycznia. 

W tle dyskusji o projekcie Lex Czarnek trwała również debata o powrocie dzieci do szkół. Na antenie TVP Info minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapewnił, że uczniowie wrócą do nauki stacjonarnej 10 stycznia 2021 roku. 

AKTUALIZAJCA Z 2.03.2022:

Prezydent Andrzej Duda zawetował lex Czarnek: -  Nie mówię, że nie miałem żadnych zastrzeżeń do tej ustawy, bo miałem. Choć uważam, że jest tam szereg rozwiązań, które powinny zostać rozpatrzone. Ale odłóżmy to na później. Na razie do tej ustawy jest weto. Proszę uznać temat za zakończony. Niech on nam nie przeszkadza w kwestii najważniejszej, obrony Polski - powiedział  Duda na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. WIĘCEJ O TYM TUTAJ - KLIKNIJ

Czarnek: Nawet 30 tys. zakażeń dziennie? Nie będzie nauki zdalnej, jeśli służba zdrowia będzie wydolna
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE