Maciej Konieczny

i

Autor: Facebook/Maciej Konieczny Maciej Konieczny

Co dalej z koalicją?

Lewica jednak nie przetrwa? Znaczące słowa posła Razem

2024-06-14 10:18

Lewica poniosła druzgoczącą porażkę w wyborach do Paramentu Europejskiego, dostając o wiele mniej głosów niż Konfederacja. Pojawiają się nawet głosy o możliwości rozpadu koalicji rządzącej. Teraz Maciej Konieczny z partii Razem skomentował sprawę.

Według Macieja Konieczego, politycy Lewicy w rządzie muszą iść "na naprawdę trudne kompromisy". Politycy partii Razem, która zdecydowała się nie wejść do rządu krytykują go z "innych pozycji". Jak dodał, Koalicja Obywatelska "zjada mniejszych koalicjantów".

- Mówiąc o Lewicy, w tym momencie ciągniemy w różne strony - stwierdził Konieczny.

Poinformował, że ugrupowania lewicowe są przed rozmowami. Jak podkreślił Konieczny, "w najbliższych tygodniach okaże się czy znajdziemy wspólny język". - Żadne decyzje nie zapadły - zapewnił.

Rolę partii Razem w koalicji Lewicy skomentował w piątek również wiceszef klubu Lewicy Tomasz Trela. Podkreśla, że konieczne jest podjęcie decyzji. - Tworzymy wspólny klub parlamentarny, wspieramy się, szanujemy i partia Razem jest zapleczem politycznym dla rządu albo rozchodzimy się - dodał.

Lewica w niedzielnych wyborach zdobyła 6,3 proc. głosów i wprowadzi do Parlamentu Europejskiego trzech reprezentantów: Krzysztofa Śmiszka (okręg wyborczy nr 12), Roberta Biedronia (okręg wyborczy nr 4) i Joannę Scheuring-Wielgus (okręg wyborczy nr 7). Jak podkreślają politycy Lewicy, to wynik poniżej oczekiwań.

W wyborach parlamentarnych w październiku 2023 r. komitet Nowej Lewicy zdobył 8,61 proc. głosów. W tegorocznych, kwietniowych wyborach do sejmików województw komitet Lewicy uzyskał w skali kraju 6,32 proc.

Quiz. Co wiesz o Lewicy? Sprawdź to!

Pytanie 1 z 12
Lewica to projekt polityczny, który powstał w:
M.SROKA: NIE ZAMIERZAMY SIŁOWO ŚCIĄGAĆ ZIOBRY NA PRZESŁUCHANIE
Nasi Partnerzy polecają