Ci lekarze chcą wyjechać z Polski. Specjalizacje

i

Autor: Shutterstock Ci lekarze chcą wyjechać z Polski. Specjalizacje

Alarm w służbie zdrowia

Lekarze chcą wyjechać z Polski. Wkrótce może brakować tych specjalistów

2022-12-14 11:40

Tak złych statystyk nie było w służbie zdrowia od wielu lat. Wielu lekarzy specjalistów złożyło w Naczelnej Izbie Lekarskiej wnioski o wydanie zaświadczeń pozwalających uznanie kwalifikacji w innych krajach Unii Europejskiej. Szczególnie źle to wygląda jeśli chodzi o psychiatrię, anestezjologię, radiologię i choroby wewnętrzne.

Polscy lekarze nie chcą pracować w kraju. W Europie Zachodniej 10-15 proc. wszystkich lekarzy stanowią już właśnie Polacy. Najpopularniejsze kierunki wyjazdowe to Szwecja oraz Wielka Brytania. -  Tam są dobre zarobki i liczący się w świecie system ochrony zdrowia. W tej chwili jest nieco więcej formalności do załatwienia, ale nie zniechęca to do wyjazdu - tłumaczy dla .rynekzdrowia.pl Kinga Łozińska, dyrektor generalna w Paragonie, agencji rekrutującej lekarzy z całej Europy.

Dużo gorzej jest jeśli chodzi o obecnych absolwentów studentów medycyny. Według badań, co trzeci z nich nie wiąże swojej przyszłości z polską służbą zdrowia. Zespół prof. Macieja Duszczyka z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych oraz Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego zapytał o to  absolwentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Zobacz, lekarze jakich specjalizacji chcą wyjechać z Polski

Niedzielski: "Od 1 października kolejki do lekarzy rodzinnych będą krótsze" [SEDNO SPRAWY]