Aleksander Kwaśniewski & Donald Tusk

i

Autor: Wojciech Stróżyk / Reporter & Mateusz Grochocki/East News Aleksander Kwaśniewski & Donald Tusk

Mocne słowa

Kwaśniewski ostro o sprawie „lex Tusk”. Tego oczekuje od Dudy

2023-05-29 9:17

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski choć od lat nie jest aktywnym politykiem, bacznie obserwuje wszystkie wydarzenia z rodzimej i zagranicznej sceny politycznej. Jego uwadze nie umknęła kontrowersyjna ustawa, zwana „lex Tusk”, którą 26 maja przegłosowano w Sejmie. Ma już wyrobioną ostrą opinię na ten temat.

Aleksander Kwaśniewski nie gryzł się w język przy ocenianiu „lex Tusk”. Chodzi o przegłosowaną przez Sejm ustawę o powołaniu komisji do spraw wpływów rosyjskich, która ma mieć uprawnienia śledcze, oskarżycielskie i sądownicze. Oznacza to, że na okres 10 lat może kogoś pozbawić prawa do pełnienia funkcji publicznych, związanych z zarządzaniem środkami publicznymi. Według niego Andrzej Duda powinien ją zawetować.

- Liczę, że prezydent Duda zawetuje tę ustawę, ponieważ jest ona niekonstytucyjna. Kuriozalna w swoim kształcie i ewidentnie polityczna – mówił w rozmowie z „Faktem”. Ponadto Aleksander Kwaśniewski wskazał, że jego zdaniem celem ustawy jest eliminacja Donalda Tuska z polskiej polityki.

- Nawet Orban nie zdecydował się na takie numery. My odchodzimy od demokracji. Takie ustawy są u Putina i u Łukaszenki. A my to robimy w Polsce – stwierdził w tej samej rozmowie.

Z kolei w RMF FM Aleksander Kwaśniewski uznał, że ta ustawa może być początkiem walki ze „wszystkim, co niepisowskie”. - PiS chce udowodnić, że Polska ulegała wpływom rosyjskim, podpisując z Rosją umowy na gaz, ale przecież wtedy tę ropę i gaz kupowali wszyscy. Polska za czasów Morawieckiego i Kaczyńskiego też go kupuje -  skwitował były prezydent.

Co wiesz o Donaldzie Tusku. Pytanie numer 7 tylko dla wielkich znawców życia polityka!

Pytanie 1 z 15
Gdzie urodził się Donald Tusk?
Wieczorny Express - Marek Budzisz
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany