Bolesław Piecha

i

Autor: Piotr Bławicki

KWARANTANNA narodowa. Piecha: To nie prośba, to NAKAZ [SEDNO SPRAWY]

2020-11-06 12:46

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział narodową kwarantannę, jeśli liczba nowych zakażeń w Polsce utrzyma się na poziomie bliskim 30 tys. dziennie. Czym jest narodowa kwarantanna? - To zamknięcie nas w domach. Zrobienie tego, co jest istotą zwalczania każdej epidemii. Jeśli nie mamy lekarstwa ani innego sposobu, przeciwdziałamy tak, jak tysiąc lat temu. Izolujemy grupy bardziej ryzykowne od mniej ryzykownych – mówi Bolesław Piecha, poseł Prawa i Sprawiedliwości, wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia, który wystąpił w programie Gość Radia Plus "Sedno sprawy". – To nie prośba, a nakaz z konsekwencjami – dodał Piecha.  

Bolesław Piecha zapytany, jakie mogą być konsekwencje, gdy narodowa kwarantanna zostanie złamania, wyjaśnia, że stosuje się mandaty, a nawet konsekwencje karne. Zwraca uwagę, że w niektórych krajach trzeba mieć specjalne pozwolenie, żeby móc wyjść np. do kościoła, określając, jaką drogą się idzie. - Sądzę, że u nas kwarantanna będzie wyglądała dość podobnie jak wiosenny lockdown. Wszyscy pamiętamy, że było to pozostawanie w domach. Pozamykane były też instytucje, galerie, siłownie, baseny. Do tego teraz będzie jeszcze rygorystyczna sprawa związana z zakazem przemieszczania się - zaznacza poseł PiS.

Piecha skomentował też kwestię, czy nie skuteczniejsze są bardziej zdecydowane działania w porównaniu ze stopniowym wprowadzaniem lockdownu i narodowej kwarantanny. - Wiosenny lockdown był dla Polski nietrafiony. Mieliśmy być po nim odporni, a jest inaczej. Sądzę, że trzeba wybrać drogę środka biorąc pod uwagę to, co jest bardzo dotkliwe gospodarczo i społecznie. Trzeba przetrzymać te dwa, trzy, cztery tygodnie – stwierdził wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia.

Odniósł się także do sytuacji, w której brakuje respiratorów i są w szpitalu np. trzy osoby na jedno urządzenie. - Wtedy trzeba wybierać. Nazywa się to leczeniem daremnym. Często używa się respiratorów tam, gdzie szanse wyleczenia są niższe niż jeden procent. Dzisiaj pewnie będzie duża ostrożność, aby 90-letni pacjent z bardzo przewlekłą niewydolnością płuc i oddychania miał lepszy dostęp do respiratora niż osoba młoda. Są ścisłe kryteria kliniczne i medyczne, które nakazują podłączanie do respiratorów. Respirator nie jest cudownym lekarstwem. Potrafi też przynieść szkody zdrowotne. Ale zostawmy to lekarzom anestezjologom – ocenił polityk.  

Nowy sposób na zamknięte siłownie. Zajęcia fitness przeniosły się do szkoły tańca

Bolesław Piecha wypowiedział się również na temat prezydenckiego projektu ustawy dotyczącego aborcji, który natrafił na duży opór w samym klubie Prawa i Sprawiedliwości. Na pytanie, czy jest jakiś inny pomysł ze strony PiS odpowiedział, że jest propozycja „zapisana w kilku zdaniach”. - Wydaje mi się, że ta dyskusja musi iść w kierunku przede wszystkim tego, co jest dzisiaj najnowszą zdobyczą nauki – podkreślił Piecha.

Wypowiedzi pochodzą z programu Gość Radia Plus "Sedno sprawy" Jacka Prusinowskiego z dnia 06.11.2020

Opr. MBZ, TWO