Paweł Kukiz

i

Autor: Marek Zieliński/Super Express Paweł Kukiz

Wybory 2023

Kukiz zakłada drugą partię! Ma być gotowa na wybory

2023-01-28 9:24

Gdy Paweł Kukiz w 2015 roku szedł do wyborów jako komitet wyborczy Kukiz'15 nie rejestrował się jako partia i postulował odebranie partiom politycznym finansowania z budżetu państwa. Wygląda jednak na to, że przed wyborami w 2023 roku, muzyk zarejestruje partię, a w lutym odbędzie się spotkanie założycielskie. Co ciekawe, nie jest to pierwsza partia Kukiza.

Paweł Kukiz zakłada nową partię - Kukiz'15

Jak powiedział PAP poseł Jarosław Sachajko, posiedzenie założycielskie partii Kukiz'15 ma odbyć się 8 lutego w trakcie najbliższego posiedzenia Sejmu. Wyjaśniał, że są już złożone odpowiednie dokumenty do sądu, ale "sądy mają swoje terminy, rejestracja potrwa około dwóch miesięcy". 

Gdy w 2015 roku Paweł Kukiz startował w wyborach wielokrotnie podkreślał, że jego Kukiz'15 jest komitetem wyborczym nie partią. Sam również postulował odebranie finansowania partiom politycznym. Później muzyk przyznał, że polski system polityczny utrudnia funkcjonowanie bez partii i wyborach 2019 roku startował wraz z członkami swojego komitetu z list PSL. Wyjaśniał wtedy wyborcom, że ludowcy zawarli z nim programowe. Ostatecznie Kukiz nie był zadowolony ze współpracy z partią Władysława Kosiniaka-Kamysza i zdecydował się na założenie swojej partii.

Pierwszą partią Pawła Kukiza była K'15 zarejestrowana w 2020 roku, która w 2022 roku wpadła w tarapaty przez brak sprawozdania finansowego za 2021 rok, za co została wykreślona z rejestru. Sachajko podał PAP, że stare ugrupowanie zostanie wyrejestrowane i w tym celu zostało złożone dokumenty.

Kukiz nie chciał zakładać partii, teraz tłumaczy decyzję. "Partie mają ułatwiony start w wyborach"

- Partia jest mi potrzebna, bo partie mają ułatwiony start w wyborach, więc gdybym decydował się na samodzielny start lub start z jakimś podmiotem, to jest łatwiej. Poza tym bez partii nie można pozyskać subwencji, a bez pieniędzy nie ma szans na funkcjonowanie - mówił Kukiz.

Muzyk tłumaczył, że "gdyby nagle go olśniło i chciał mieć pieniądze z subwencji" to bez partii nie mógłby ich pozyskać i byłby na łasce innego ugrupowania, takiego jak np. PSL. Jarosław Sachajko tłumaczył z kolei, że Kukiz'15 potrzebuje pieniędzy do propagowania swoich idei.

P.KUKIZ: ZAWIESIŁEM UMOWĘ Z PIS-EM
Sonda
Paweł Kukiz - lepszy jako polityk, czy muzyk?