Premier Mateusz Morawiecki

i

Autor: AP Premier Mateusz Morawiecki

Kto wybuduje elektrownię atomową w Polsce? Wpis Morawieckiego mówi wszystko

2022-10-28 22:18

Mateusz Morawiecki poinformował na swoim Twitterze, jaka technologia zostanie wykorzystana przy budowie elektrowni atomowej w Polsce. - Potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii WECNuclear - oznajmił szef rządu.

Premier Mateusz Morawiecki opublikował w piątek, 28 października wieczorem post na Twitterze. Szef rządu poinformował w nim, jaka technologia została wybrana do realizacji polskiego programu jądrowego. - Silny sojusz polsko - amerykański daje gwarancje powodzenia wspólnych inicjatyw. Dziękuję ambasadzie amerykańskiej w Polsce za współpracę. (...) Potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii WECNuclear - napisał Morawicki dodając, że uchwała Rady Ministrów pojawi się w środę.

Przypomnijmy, że w październiku 2020 r. zawarta została polsko-amerykańska umowa o współpracy w dziedzinie cywilnej energii jądrowej. Ostatnim elementem tej umowy jest podjęcie decyzji, czy polski rząd przyjmie końcowy raport strony amerykańskiej ws. budowy elektrowni jądrowej. Amerykanie mieli 18 miesięcy na przygotowanie odpowiednich dokumentów i oferty. W połowie września br. ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski oraz prezes Westinghouse Polska przekazali "Raport koncepcyjno-wykonawczy w zakresie współpracy w obszarze Cywilnej Energetyki Jądrowej". Jak informowało wówczas MKiŚ, raport "jest szczegółową dwustronną mapą drogową mającą prowadzić do budowy sześciu wielkoskalowych reaktorów opartych o amerykańską technologię". Oprócz Amerykanów swoje oferty dot. budowy elektrowni jądrowych złożyli także Francuzi (EDF) oraz Koreańczycy (KHNP).

Express Biedrzyckiej - Oczkoś: "Stawiam tezę, że Morawiecki nie dotrze do wyborów w fotelu premiera" [Express Biedrzyckiej]
Sonda
Czy uważasz, że elektrownia atomowa to dobry pomysł?