Kto kiedy ma usunąć plakaty wyborcze po wyborach?
Kwestie dotyczące usunięcia plakatów wyborczych reguluje w Polsce Kodeks wyborczy. Dokładnie 110. artykuł „Umieszczanie oraz usuwanie plakatów i haseł wyborczych”. Precyzuje on podmiot, na którym spoczywa obowiązek usunięcia banerów.
§ 6. Plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia agitacji wyborczej pełnomocnicy wyborczy obowiązani są usunąć w terminie 30 dni po dniu wyborów.
Czyli banery i plakaty wyborcze w ciągu 30 dni od dnia głosowania usunąć mają komitety wyborcze. Z kolei za uprzątnięcie ulotek i materiałów wyborczych tego typu – o które w dniach przed wyborami można się niemalże potknąć na chodnikach – odpowiadają służby komunalne. Oznacza to, że są traktowane jak inne śmieci, które zamiast w koszu, wylądowały na chodniku.
Warto dodać, że obowiązek usunięcia banerów nałożony na komitety nie obowiązuje w przypadku np. prywatnych posesji.
§ 6a. Obowiązek, o którym mowa w § 6, nie dotyczy sytuacji, w której plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia agitacji wyborczej znajdują się na nieruchomościach, obiektach lub urządzeniach niebędących własnością Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych, jednostek samorządu terytorialnego, ich związków lub stowarzyszeń, komunalnych osób prawnych oraz spółek, w których większość akcji lub udziałów ma Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki, oraz fundacji utworzonych przez organy władzy publicznej, a pozostawienie plakatów i haseł wyborczych oraz urządzeń ogłoszeniowych po upływie terminu, o którym mowa w § 6, nastąpi za zgodą właściciela.
Kodeks wyborczy określa też, kto ponosi koszty usunięcia banerów i plakatów wyborczych. Spoczywa on na komitetach wyborczych.