Donald Tusk & Mateusz Morawiecki

i

Autor: Andrzej Iwańczuk / Reporter & Eurosport & Paweł Wodzyński / East News Donald Tusk & Mateusz Morawiecki

Zaskoczenie?

Kto na premiera po wygranej opozycji? Jedna osoba wyprzedziła Tuska

2023-07-30 21:49

Wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami, a kampanie wyborcze powoli nabierają tempa. Choć wiele może się jeszcze zmienić, liderzy wszystkich partii politycznych powinni być gotowi na każdy scenariusz. Najnowszy sondaż sprawdza, kogo na premiera chcieliby Polacy, gdyby to opozycja wygrała.

Wybory w Polsce odbędą się dopiero jesienią, jednak już teraz partie powinny mieć gotowe rozwiązania na czas już po nich. Jedną z najważniejszych kwestii jest to, kto powinien zostać szefem rządu. W sondażu SW Research przeprowadzonym dla "Rzeczpospolitej" zapytano Polaków, kto powinien zostać premierem w razie wygranej Zjednoczonej Prawicy lub opozycji. Respondentom przedstawiono także polityków, z których mogli wybierać.

W pierwszym przypadku byli to: szef MON Mariusz Błaszczak, prezes PiS Jarosław Kaczyński, obecny premier Mateusz Morawiecki, była premier Beata Szydło o minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Najwięcej osób, bo 32,1 proc., wskazałoby innego polityka, z kolei najlepiej został oceniony Mateusz Morawiecki, uzyskując 19,8 proc.

W przypadku opozycji, założono, że po wyborach powstanie koalicja obecnych partii opozycyjnych, a  badani mogli wybierać między liderem PO Donaldem Tuskiem , liderem Polski 2050 Szymonem Hołownią, prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim, liderem PSL  Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oraz Adrianem Zandbergiem i Włodzimierzem Czarzastym z Lewicy.

Jak się okazuje, największym poparciem cieszył się Rafał Trzaskowski, który uzyskał 23,6 proc. Na drugim miejscu znalazł się Donald Tusk z wynikiem 16,5 proc., a podium zamyka Szymon Hołownia, którego wskazało 9,5 proc. Dalsze miejsca to Władysław Kosiniak-Kamysz wynikiem 6,3 proc., Adrian Zandberg (3,3 proc.) i Włodzimierz Czarzasty (3 proc.). 17,9 proc. wskazałoby kogoś innego, a 19.9 proc. nie wyraziło zdania.

Sonda
Zamierasz głosować w wyborach parlamentarnych 2023?
Wieczorny Express - Jan Emil Młynarski
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany